Nápověda:Šablony

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny

Šablony jsou kusy standardizovaného textu, které lze vkládat do textu stránky jednoduchým příkazem.

Pro zkoušení je možno používat zkušební šablonu Šablona:Test a také funkci Testy šablon (nalézá se na stránce Speciální.


Seznamy šablon[editovat]

Na Wikisource existují následující seznamy šablon, které jsou důležité jak pro údržbu, tak i pro rozhodnutí, zda je nutno založit šablonu novou či zda již taková existuje.

  • stránka Wikizdroje:Šablony (a podstránky) obsahuje ručně udržovaný přehled existujících šablon s častějším užitím; nové šablony by sem měly být zaneseny
  • automaticky generovaný seznam všech šablon je uveden v systémovém výpisu (vč. šablon pomocných atd.)
  • šablony, pokud byly kategorizovány, se nacházejí podle jednotlivých kategorií i v kategorii Šablony:(vše)
  • dále existuje automaticky generovaný seznam nekategorizovaných šablon

Vytvoření nové šablony[editovat]

Novou šablonu založíte zcela stejným postupem jako na Wikipedii, malé rozdíly se mohou týkat pouze zanesení šablony do seznamu atp. Postupujte takto:

  1. šablonu založíte stejně jako nový článek, pouze musíte jako první uvést jmenný prostor, oddělený od názvu šablony dvojtečkou, tedy např. Šablona:Moje šablona
  2. v editačním okénku vložte kód šablony (napřed si ho můžete vyzkoušet i v šabloně Šablona:Test) včetně příslušné kategorie (viz níže) a po zkontrolování v náhledu šablonu uložte
  3. na stránce Wikizdroje:Šablony editujte příslušnou sekci, kam šablonu chcete zařadit, a zkopírujte napřed poslední řádky tabulky, určené pro novou šablonu
  4. nyní zaneste novou šablonu do tabulky a sice tak, že všechny uvedené pojmy xxx (5x) nahradíte jménem Vaší šablony
  5. Nakonec na diskusní stránku šablony vložte údaje o ní (popis, užití, dokumentace, syntaxe, návod apod. dle charakteru šablony) pro ostatní uživatele; neuvádějte je za šablonou v sekci <noinclude> jako na Wikipedii.

Kategorizace šablon[editovat]

Příslušná kategorie by se měla nacházet v nadkategorii Kategorie:Šablony:(vše) (pokud ne, vytvořte ji); jednotlivé kategorie by měly odpovídat účelu a být sladěny s dělením šablon samotných. Kategorii vložte do šablony v části noinclude, tedy např. takto:

<noinclude>
[[Kategorie:Formátovací šablony|Jméno šablony]]
</noinclude>

Změny šablon[editovat]

Vzhled šablony (rozměry, zbarvení, nadpisy a pod.) lze měnit i během bežného použítí šablony; to platí pro jednoduché šablony ale také pro složitější šablony s vkládáním parametrů.

Něco jiného je změna šablon, kde má být vložen nový parametr (řádka s údajem). Změna je možná, je ale nutno dbát následujících poznatků:

  • na stránkách, obsahujících tuto šablonu, kde však nový parametr nemá nikdy být použit, není třeba žádných změn
  • na stránkách, kde má být šablona použita v nové formě (tj. včetně nových parametrů), je nutno tento parametr pomocí odpovídající syntaxe vložit, např.
|Jméno=
ovšem místo, kam se tento parametr vloží, je vcelku lohostejné, pořadí se orientuje v každém případě podle pořadí, stanoveného šablonou samotnou.

Vkládání šablon[editovat]

Šablony, pokud nejsou vkládány automaticky jinou šablonou, se do článků vkládají i na Wikisource obvyklým způsobem: šablonu, která se jmenuje Šablona:XYZ, vložíte jednoduše pomocí syntaxe

{{XYZ}}

což zaručí, že i při změně šablony se na stránce zobrazí zcela aktuální text.


K automatickému vkládání šablon (jako např. vkládání licenčních šablon pomocí různých infoboxů) naleznete vysvětlení na patřičných místech.

Vložení pomocí subst: pouze ve výjimečných případech se šablony vkládají jinou syntaxí (šablona není vložena jako šablona, ale jako obsah, a není měnitená ani v tom případě, že vzhled či text šablony se změní; v takových případech naleznete příslušné upozornění i diskusní stráne šablony).

Syntaxe pak nezní

{{XYZ}}

jako výše, ale

{{subst:XYZ}}

Podívejte se také na[editovat]