Usnesení Sejmu o pověření Józefa Piłsudského dalším vykonáváním úřadu náčelníka státu

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Usnesení Sejmu o pověření Józefa Piłsudského dalším vykonáváním úřadu náčelníka státu
Autor: Sejm
Zdroj: . Usnesení Sejmu o pověření Józefa Piłsudského dalším vykonáváním úřadu náčelníka státu, , CHYBA: {{Textinfo}} — Chybí hodnota parametru „ZDROJ“ (zdroj této kopie díla)
Licence: PD PL
Varšava, 20. února 1919

I. Sejm[red 1] bere na vědomí prohlášení Józefa Piłsudského[red 2], že skládá do rukou Sejmu úřad náčelníka státu[red 3] a vyjadřuje mu poděkování za plné zastávání úřadu ve službě Vlasti.

II. Až do zákonného schválení té části Ústavy, které principiálně stanoví předpisy o organizaci vrcholných orgánů v polském státě, Sejm pověřuje dalším vykonáváním úřadu náčelníka státu Józefa Piłsudského podle následujících zásad:

1) Suverénní a zákonodárnou mocí v Polském státě je Zákonodárný sejm[red 4]; zákony vyhlašuje maršálek s kontrasignací ministerského předsedy a příslušného resortního ministra.
2) Náčelník státu je představitelem státu a nejvyšším vykonavatelem usnesení Sejmu v civilních i vojenských věcech.
3) Náčelník státu jmenuje vládu v plném složení na základě dohody se Sejmem.
4) Náčelník státu a vláda jsou zodpovědni Sejmu za vykonávání svého úřadu.
5) každý státní akt náčelníka státu vyžaduje podpis příslušného ministra.


Maršálek Trąmpczyński

Ministerský předseda I. J. Paderewski[red 5]

Redakční poznámky

Toto jsou redakční poznámky projektu Wikizdroje, které se v původním textu nenacházejí.

  1. Dolní komora polského parlamentu, viz w:Sejm, avšak v letech 1919-1922 byl polský parlament jednokomorový, tzv. Zákonodárný sejm byl jedinou komorou.
  2. Polský revolucionář a státník, maršál, zakladatel polské armády a obnovitel svobodného Polska, náčelník polského státu (1918–1922) a diktátor v Polsku (1926–1935), viz w:Józef Piłsudski.
  3. Polský termín naczelnik państwa (velkými písmeny je v polském textu usnesení psán na znamení úcty) se podle oficiálního překladu československého Národního shromáždění překládá jako náčelník státu, viz [1]. Funkce náčelníka státu byla v roce 1922 nahrazena prezidentem.
  4. Zákonodárný sejm byl zvolen 26. ledna 1919 a měl za úkol přijmout ústavu. Fungoval do 28. listopadu 1922 a v této době byl jedinou komorou polského parlamentu. Od listopadu 1922 pak byl parlament dvoukomorový - Sejm a Senát.
  5. Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) významný polský pianista, skladatel, profesor na varšavské konzervatoři, ale i politik, státník a bojovník za nezávislost Polska.