Přeskočit na obsah

Atentát

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
(přesměrováno z Atentát (1942))
Údaje o textu
Titulek: ATENTÁT
Podtitulek: na zastupujícího protektora 10 miliónů korun odměny za předmětné údaje, které dovedou k dopadení pachatelů
Autor: Karl Hermann Frank
Zdroj: IVANOV, Miroslav. Atentát na Reinharda Heydricha, str. 282–284
Vydáno: V Praze, 28. května 1942
ISBN: 80-86529-36-3
Licence: Bez licence
Související články ve Wikipedii:
Operace Anthropoid
ATENTÁT

na
zastupujícího protektora
10 miliónů korun odměny
za předmětné údaje, které dovedou k dopadení

pachatelů

Dne 27. května 1942 asi v 10.30 hod. byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora SS obergruppenführera Heydricha. Zastupující říšský protektor přijížděl svým autem směrem z Panenských Břežan Kirchmayerovou třídou v městské čtvrti Praha-Libuň a právě chtěl zabočit do ulice V Holešovičkách, aby jel dále do města. Tu se postavil vozu v cestu muž, jenž se pokusil vystřelit z automatické pistole na osoby sedící ve voze. Současně hodil druhý muž proti vozu třaskavinu, která při nárazu vybuchla. Po atentátu prchal jeden pachatel Kirchmayerovou třídou a ulicí Na Kolínské do ulice Na Zápalčí do řeznického obchodu Františka Braunera, číslo domu 22. Odtud pak, když byl vypálil několik výstřelů, pokračoval v útěku ulicí Na Zápalčí k ulici V Holešovičkách, patrně směrem do města. Druhý pachatel uprchl na připraveném velocipédu Kirchmayerovou třídou směrem k městské čtvrti Stará Libeň.

Tento pachatel byl střední velikosti, štíhlý, měl na sobě tmavé až černé šaty a černý klobouk.

Druhý pachatel, ten který uprchl Kirchmayerovou třídou a ulicí Na Kolínské, je popisován takto: Vysoký 160–162 cm, široký v ramenou, silná postava, plný, okrouhlý, sluncem opálený obličej, široká ústa s ohrnutými rty, tmavé, dozadu sčesané vlasy. Stáří asi 30–35 let.

Tento muž měl na sobě tmavohnědé šaty se světlými proužky a hnědé střevíce. Pokrývku hlavy při útěku neměl.

Jeden z pachatelů zanechal na místě činu světle béžový plášť z balónového hedvábí se světlými knoflíky. Každý z pachatelů měl tmavě hnědou aktovku, které byly nalezeny na místě činu. V jedné z těchto aktovek byla pošpiněná balónová čepice béžové barvy z velbloudí srsti, na níž je velká okrouhlá modrožlutá značka obchodního domu Bílá Labuť. Pachatel, jenž uprchl pěšky, zanechal v blízkosti místa činu dámský velocipéd značky „Moto-Velo J. Krčmář, Teplice“, tovární číslo 40 363. Tento dámský velocipéd má černé věnce kola (ráfy) s 9 mm širokými červenými pruhy, slonovinové, červeně zdobené vidlice a rám, červená, černě lemovaná řidítka, červenohnědé dobře zachovalé pérované sedlo, hnědou torbu na nástroje, černé chránidlo řetězu a značně poškozenou, tmavě a světle zbarvenou ochrannou síť. Na kole je poniklovaná hustilka s nožním držadlem a 25 cm dlouhou hadicí. Na tomto kole visela jedna z aktovek, nalezených na místě činu.

Pachatelé jistě čekali delší dobu, snad dokonce několik hodin na místě činu, na zastupujícího říšského protektora.

S poukazem na VYPSANOU ODMĚNU 10 000 000 KORUN, která je stanovena na údaje z řad obyvatelstva, jež povedou k dopadení pachatelů, a BUDE PLNĚ VYPLACENA, se předkládají tyto otázky:

  1. Kdo může učiniti údaje o pachatelích?
  2. Kdo pozoroval pachatele na místě činu?
  3. Komu patří ony blíže popsané věci, obzvláště pak komu chybí onen popsaný dámský velocipéd, plášť, čepice a aktovky?

Tyto výše popsané věci jsou ode dneška od 9. hodiny vystaveny ve výkladní skříni obchodu s obuví Baťa, Praha II, Václavské nám. 6.

Kdo by mohl podati žádané informace, ale nesdělí je z vlastní vůle policii, bude ve smyslu vyhlášeného nařízení říšského civilního výjimečného stavu ze dne 27. května 1942 se svou rodinou zastřelen. Všechny osoby se ujišťují, že jejich údaje budou považovány za přísně důvěrné. Kromě toho je povinností všech majitelů domů, majitelů bytů a majitelů hotelů atd. počínaje 28. května 1942, všechny policejně dosud nepřihlášené osoby v celém protektorátě přihlásit s poukazem na tuto vyhlášku příslušným policejním přihlašovacím úřadům. Provinění proti tomuto nařízení se trestá smrtí.

Sdělení přijímá tajná státní policie, hlavní úřadovna Praha (Staatspolizeileiststelle Praha), v Praze II, Bredovská ulice čís. 20, čís. telefonu 20041, jakož i každý jiný německý nebo protektorátní policejní úřad, a to ústně nebo telefonicky.

Praha 28. května 1942

Vyšší vedoucí SS a policie

u říšského protektora v Čechách a na Moravě

K. H. Frank