Wikizdroje:U pramene/Archiv 15

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Archivovaná stránka

Nacházíte se na stránce, která byla archivována a neměla by tedy být (s výjimkou oprav odkazů po přesunu cílových stránek apod.) editována.


Project Grant Open Call[editovat]

This is the announcement for the Project Grants program open call that started on January 11, with the submission deadline of February 10, 2021.
This first open call will be focussed on Community Organizing proposals. A second open call focused on research and software proposals is scheduled from February 15 with a submission deadline of March 16, 2021.

For the Round 1 open call, we invite you to propose grant applications that fall under community development and organizing (offline and online) categories. Project Grant funds are available to support individuals, groups, and organizations to implement new experiments and proven ideas, from organizing a better process on your wiki, coordinating a campaign or editathon series to providing other support for community building. We offer the following resources to help you plan your project and complete a grant proposal:

Program officers are also available to offer individualized proposal support upon request. Contact us if you would like feedback or more information.

We are excited to see your grant ideas that will support our community and make an impact on the future of Wikimedia projects. Put your idea into motion, and submit your proposal by February 10, 2021!

Please feel free to get in touch with questions about getting started with your grant application, or about serving on the Project Grants Committee. Contact us at projectgrantsŠablona:Atwikimedia.org. Please help us translate this message to your local language. MediaWiki message delivery (diskuse) 28. 1. 2021, 08:01 (UTC)[odpovědět]

ŽOPS[editovat]

Dávám na vědomí, že podávám opakovanou žádost o práva správce. Prosím, vyjádřete se do konce února. JAn Dudík (diskuse) 6. 2. 2021, 11:11 (UTC)[odpovědět]

Wiki Loves Folklore 2021 is back![editovat]

Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Wiki Loves Folklore Logo.svg

You are humbly invited to participate in the Wiki Loves Folklore 2021 an international photography contest organized on Wikimedia Commons to document folklore and intangible cultural heritage from different regions, including, folk creative activities and many more. It is held every year from the 1st till the 28th of February.

You can help in enriching the folklore documentation on Commons from your region by taking photos, audios, videos, and submitting them in this commons contest.

Please support us in translating the project page and a banner message to help us spread the word in your native language.

Kind regards,

Wiki loves Folklore International Team

MediaWiki message delivery (diskuse) 6. 2. 2021, 13:25 (UTC)[odpovědět]

Interwiki na jiné jazyky u vydání[editovat]

Ahoj, od včerejška funguje nová vlastnost automatického prolinkování interwiki, kdy se z vydání díla automaticky prolinkovává přes dílo na stránky díla v jiných Wikizdrojích.
Příklad:
České vydání pohádky O sedmi havranech z roku 1885 má Wikidata položku D:Q15962433.
Vlastní literární dílo má Wikidata položku D:Q467932.
Na vlastní literární dílo je napojen rozcestník pohádky na anglických a německých Wikisource.
Takže u českého vydání je automaticky vytvořen interwiki odkaz na tyhle dva rozcestníky. Koukněte na O sedmi havranech vlevo v menu.
Skim (diskuse) 24. 2. 2021, 10:07 (UTC)[odpovědět]

Ano, funguje to, ale jenom když se všechny stránky děl na Wikizdrojích vloží k tomu hlavnímu dílu. Když má česká stránka na Wikizdrojích vlastní datovou položku, tak na anglických a německých Wikizdrojích bude odkaz na českou verzi chybět. Vytvářet samostatné datové položky pro stránku na Wikizdrojích má smysl jen v případě, že máme stránky víc vydání současně a u hlavního díla je zapsaný rozcestník. Next ghost (diskuse) 9. 4. 2022, 21:12 (UTC)[odpovědět]
Přidávám dotaz do databáze Wikidat, který najde české stránky nedostupné z jiných jazykových verzí Wikizdrojů. Pár odkazů jsem už přesunul do správné datové položky, ale pořád zbývá 352 stránek, kde chybí odkaz na hlavní datové položce díla. Next ghost (diskuse) 10. 4. 2022, 14:44 (UTC)[odpovědět]
@Next ghost: Právě jsem po vás zrevertoval asi dvacet případů, kdy jste na Wikidatech chybně přesunul odkaz z položky vydání do položky díla. Jedno dílo může mít na stejných wikizdrojích mnoho vydání, v podstatě jediné správně bylo propojení rozcestníku Zlatého chrobáka.
Kromě toho je zde dalších asi 150 stránek (odkaz na nezaloženou kategorii), kde je pravděpodobně chybně sloučeno vydání s dílem. JAn Dudík (diskuse) 10. 4. 2022, 18:27 (UTC)[odpovědět]
Tady je anglická verze Dobrodružství Toma Sawyera. Klikněte na ten odkaz a podívejte se do seznamu dalších jazykových verzí. Vidíte tam odkaz na český překlad? Nevidíte, protože tím revertem jste ho z křížových odkazů vymazal. Next ghost (diskuse) 10. 4. 2022, 22:33 (UTC)[odpovědět]
Klikl jsem a vidím hlavně to, že je v provázání neskutečný nepořádek. Francouzská verze je provázaná přes interwiki na rozcestník. Ruská verze přes datovou položku na stránku přeloženého díla (ze kterého je třeba se prokliknout na konkrétní vydání, které vlastní datovou položku nemá). Španělská, nizozemská a ukrajinská verze je připojena duplicitně, přes interwiki i přes datovou položku, a sice na konkrétní vydání. Švédština má připojeno taky konkrétní vydání, ale pouze přes datovou položku. Polská verze má vlastní datovou položku a není připojena vůbec. Datová položka samotná je označená jako P31:dílo, ale obsahuje i výroky, které se vztahují ke konkrétnímu vydání (místo a datum vydání, ilustrátor, autor obálky). V takové situaci lze těžko očekávat, že bude nějaké mezijazykové prolinkování fungovat předvídatelným způsobem. Domnívám se, že správnější je cesta kolegy JAn Dudíka, tedy snažit se na wikidatech o důsledně strukturovaná data podle jednotného systému a ne rozdělovat či propojovat originály s překlady, díla s edicemi a obsahové stránky s rozcestníky podle toho, který prolinkovávací nástroj vývojáři zrovna zprovoznili a jak ho zrovna nastavili. Wikidata jsou samostatný projekt, ne nástrojem pro tvorbu mezijazykových odkazů, ani obslužnou platformou pouze pro Wikizdroje.--Shlomo (diskuse) 11. 4. 2022, 08:09 (UTC)[odpovědět]
Dokumentace WikiDat říká jasně, že sitelink záznamy v datových položkách JSOU obslužnou funkcí pro všechny ostatní wikiprojekty na tvorbu mezijazykových odkazů: "Sitelinks serve as a replacement for a previous system of interlanguage links that was used to link from a page in one language on a Wikimedia site to an equivalent page in another language." Odkazy do ostatních wikiprojektů jsou ve WikiDatech proto, aby v křížových odkazech udělaly pořádek. Nejen mezi jazykovými verzemi, ale i mezi různými wikiprojekty. Pokud je budeme používat pedantsky tak, jak chcete Vy a Jan Dudík, tak se budeme muset vrátit k zapisování interwiki odkazů přímo do obsahu každé stránky. Odkaz na wikistránku přece není atributem samotného díla ani žádného vydání nebo překladu. Next ghost (diskuse) 11. 4. 2022, 20:11 (UTC)[odpovědět]
Ano, ale. Wikizdroje jsou z tohoto pohledu speciální, a už při zavádění wikidat pro wikizdroje se mluvilo o tom, že jako náhrada mezijazykových odkazů to není dostatečné a proto se dodnes v mnoha stránkách najde starý způsob zápisu interwiki. Nehledě na to, že sice původně měly wikidata sloužit hlavně pro náhradu interwiki, ale postupně se z toho stala mnohem komplexnější databáze, kde se důsledně oddělují jednotlivá témata - například jména (Petr je jiné jméno než Peter a než Pierre a než třeba Péter), stejně tak je potřeba rozlišit třeba mezi divadlení budovou a divadlem jako institucí atp. Přitom na Wikipedii o tom pojednává tentýž článek.
Bohužel, Wikizdroje jsou z pohledu vývojářů minoritní projekt a proto jejich specifické požadavky trvají hodně dlouho, než se vyřídí. Ale pokud budou na Wikidatech data správně strukturována, o což se už dlouhou dobu snažíme, dá se nasadit nástroj, který bude interwiki zobrazovat - pokusím se jej zprovoznit pro všechny co nejdříve, ale rozumím tomu jen z části... JAn Dudík (diskuse) 12. 4. 2022, 08:19 (UTC)[odpovědět]
Přidání skriptu na české Wikizdroje ale nevyřeší ten mnohem důležitější problém - že minimálně 360 textů na českých Wikizdrojích nebude dostupných z ostatních jazykových mutací. Přitom řešení je jednoduché - nevymýšlet složitosti tam, kde nejsou potřeba. Next ghost (diskuse) 12. 4. 2022, 19:17 (UTC)[odpovědět]
Těch 360 textů bude dostupné z těch jazykových mutací, které si nainstalují podobný modul, nebo které budou používat „staré“ explicitní iw odkazy a udržovat si je ručně, nebo si vymyslí a zprovozní ještě nějaké jiné řešení. To si ale musí dohodnout komunita spravující příslušnou jazykovou mutaci, nemůžeme jim to vnucovat výsostným rozhodnutím z českých Wikizdrojů. Dovedu si představit, že někde mezijazykové odkazy mít nechtějí, popř. chtějí mít pouze odkaz na originál, ale ne na jiné překlady. Budeme-li naproti tomu přeskupovat sitelinks v rozporu s ontologií položek a s dohodnutým systémem podle momentální potřeby našeho projektu, pak znemožníme jiným jazykovým mutacím (a stejně tak jiným projektům a vývojářům) využívat či vytvářet nástroje, které by na existenci a dodržování takového systému spoléhaly.--Shlomo (diskuse) 13. 4. 2022, 08:09 (UTC)[odpovědět]
Můžu se zeptat, kde najdu podrobnosti o té dohodě na systému a ontologii položek? Speciálně které jazykové mutace Wikizdrojů se té dohody účastnily a na čem přesně se dohodly? Pokud někde nechtějí vkládat odkazy na jiné jazykové verze textu z Wikidat, tak k tomu slouží makro {{noexternallanglinks}}. S naším problémem to nemá nic společného. Next ghost (diskuse) 13. 4. 2022, 18:07 (UTC)[odpovědět]
Diskuse o tom, jak mají být modelovány položky na Wikidatech se vedly/vedou mezi editory Wikidat, ne mezi jednotlivými jazykovými mutacemi Wikizdrojů. Některé výstupy z těchto diskusí jsou zapracovány do dokumentace či nápovědy (např. d:Wikidata:Wikisource/How to help#Works, d:Wikidata:WikiProject Books a jistě i další).--Shlomo (diskuse) 13. 4. 2022, 22:13 (UTC)[odpovědět]
Možná byste si měl d:Wikidata:Wikisource/How to help#Works znovu a pořádně přečíst. Příklad č. 4 totiž jasně ukazuje, že když je text na dané jazykové mutaci Wikizdrojů pouze v jediné verzi, tak sitelink odkaz patří na datovou položku hlavního díla. A u vzorového díla to tak bylo od roku 2014 až do loňska, kdy někdo odkaz na Wikizdroje přesunul - v rozporu s uvedenými pravidly - na novou ediční datovou položku. Ale vzhledem k tomu, že dotyčný je editor z anglických wikiprojektů, tak je na čase tuhle diskuzi přesunout přímo na Wikidata. Next ghost (diskuse) 14. 4. 2022, 18:18 (UTC)[odpovědět]
Zdá se, že se vám zobrazuje jiná dokumentace než mně. Já v bodě 4 čtu něco zcela jiného: single pages that contain a full work like a poem, a speech, etc. They should be linked to the related Wikidata items if, and only if, they are considered stand-alone works (i.e. a typical book chapter won't have its own item on Wikidata) Tedy: Jednotlivé stránky obsahující plný text díla jako báseň, proslov atd. se propojují s odpovídající položkou Wikidat pouze tehdy, když jsou považovány za samostatná díla (tzn. běžné kapitoly knihy nepudou mít vlastní položku na Wikidatech). To není případ Dobrodružství Toma Sawyera, u nich máme stránku se seznamem kapitol a s odkazy na podstránky, což je situace popsaná v b. 1.
Pro jiné případy, na které by se b. 4 mohl vztahovt, navíc není specifikováno, zda tou opovídající (related) položkou je položka díla či vydání. IMHO b. 4 neřeší, zda propojovat s dílem či s vydáním, pouze přidává dodatečné omezení, že nesamostatné části (kapitoly apod.) se propojovat s Wikidaty nemají vůbec. Viz též d:Wikidata talk:Wikisource#Poems.--Shlomo (diskuse) 17. 4. 2022, 06:07 (UTC)[odpovědět]
Pokud někde nechtějí vkládat odkazy, které jim Wikidata nabízejí, mohou si je vámi popsaným způsobem zablokovat. Pokud naopak chtějí mít odkazy, které jim Wikidata nenabízejí, mohou si je vložit ručně jako interwiki odkaz, nebo si je mohou vygenerovat vhodně naprogramovaným modulem. Je tedy zbytečné zde lamentovat, že stránky na českých Wikizdrojích nejsou dostupné z bengálských Wikizdrojů. O to, aby na nás bengálské Wikizdroje odkazovaly, se musí postarat bengálská komunita, ne my.--Shlomo (diskuse) 13. 4. 2022, 22:13 (UTC)[odpovědět]
Tenhle argument staví celou logiku sitelink systému na hlavu. Sitelink systém vznikl proto, aby každá wikikomunita byla zodpovědná pouze za svoji vlastní jazykovou mutaci wikiprojektů a zodpovědnost za křížové odkazy mezi různými jazykovými verzemi končila správným vyplněním sitelink odkazů ve Wikidatech. Next ghost (diskuse) 14. 4. 2022, 18:18 (UTC)[odpovědět]
@JAn Dudík: V obecné rovině souhlasím, ale ten příklad se jmény není zrovna vhodný. Petr, Peter a Pierre coby rodná jména nejsou tři odlišné koncepty, nýbrž pouze tři různá označení jednoho konceptu. A implementace osobních jmen na Wikidatech je odstrašujícím příkladem toho, jak by se to dělat nemělo.--Shlomo (diskuse) 13. 4. 2022, 08:26 (UTC)[odpovědět]
@JAn Dudík: Propojení Zlatého chrobáka taky není v pořádku. Rozcestník není dílo, jeho smyslem je naopak odkazovat různá díla se stejným názvem.--Shlomo (diskuse) 11. 4. 2022, 08:46 (UTC)[odpovědět]
@Shlomo: v zásadě je to dobře, protože rozcestník odkazuje na různá vydání téhož díla. Nebylo by to správně, pokud by odkazoval i na jiné dílo téhož jména (např. jako Mé písně či Babička (rozcestník)).
Každopádně, zdá se, že půjde převzít řešení, které používají například polské wikizdroje, viz moje diskuse - později sem k tomu něco napíšu. JAn Dudík (diskuse) 11. 4. 2022, 13:06 (UTC)[odpovědět]
Není to dobře ani v zásadě, ani v kyselině. Rozcestník je rozcestník, i když momentálně obsahuje pouze odkazy na různá vydání jednoho díla. V zásadě správně by to bylo, kdybychom vytvořili něco jako "rozcestník pro dílo" nebo "stránku díla", kde budou pouze odkazy na různé verze/edice/vydání/zpracování určitého díla bez ohledu na jejich název; a naopak nebudou tam odkazy na jiná díla, která náhodou stejný název mají.--Shlomo (diskuse) 11. 4. 2022, 15:22 (UTC)[odpovědět]
Což je např. v případě Zlatého chrobáka čistě kosmetická záležitost. Pokud by se objevil i nějaký jiný Zlatý chrobák od jiného autora, tak se stávající stránka přejmenuje na "Zlatý chrobák (Poe)" (nebo podle původního anglického názvu) a vytvoří se rozcestník navíc. Next ghost (diskuse) 11. 4. 2022, 20:11 (UTC)[odpovědět]
Pro vás možná kosmetika, ale pro někoho, kdo pracuje s daty, je rozlišení mezi položkou díla, položkou rozcestníku a položkou vydání podstatný rozdíl. Co by ovšem mohl být krok správným směrem, by bylo vytvoření tematického rozcestníku specificky pro toto Poeovo dílo, kde by pak časem mohly být odkazy i na odlišně pojmenovaná vydání (v češtině vyšlo i jako Zlatý brouk a Zlatý skarabeus, prozatím pod trvajícími majetkovými autorskými právy), případně na recenze, zpracování, komentáře apod. vztahující se k dílu. Dohodnout se pak v rámci zdejší komunity na tom, že tematický rozcestník není primárně rozcestníkem, nýbrž primárně stránkou vztahující se k určitému wikizdrojově relevantnímu tématu (a tím pádem i k příslušné wikidatové položce) by mohlo mít jakousi šanci na úspěch.--Shlomo (diskuse) 13. 4. 2022, 08:51 (UTC)[odpovědět]
Čili v zásadě by pak byly tři typy rozcestníků:
  1. Opravdový rozcestník (Babička (rozcestník) v zásadě jen na základě názvu
  2. Tematický rozcestník (Perníková chaloupka), stejné téma ve více zpracováních
  3. Rozcestník díla (Broučci, Bible) - různá vydání a překlady téhož díla - časté na en.ws (en:The Ugly Duckling)
Občas je ale problém, že se druhý a třetí typ prolínají - například převyprávěná díla, ty zařadit kam, zvlášť, pokud je uváděn i původní autor?
Zase třetí typ by nám řešil právě ten problém s chybějícími odkazy odjinud, snadno by to šlo sloučit s položkou o díle. JAn Dudík (diskuse) 13. 4. 2022, 09:04 (UTC)[odpovědět]
Tuto debatu už jsme tu jednou vedli, akorát tehdy jsme tomu neříkali „rozcestník díla“, ale „version page“ nebo „verzovník“. Wikidata byla tehdy pokud vím jen okrajové téma a já jsem se přimlouval za to, neprovazovat tematické rozcestníky s datovou položkou díla — to stejné by platilo i podle toho, co navrhujete nyní, s položkou díla by se provazovaly pouzer rozcestníky podle b. 3. Ovšem když nad tím teď uvažuji, připadá mi smysluplná i varianta sloučit váš bod 2 a 3 do jednoho: tematický rozcestník, jehož tématem je buď nějaké dílo, nebo nějaký literární motiv, postava, příběh/legenda aj. — což je v podstatě i stávající praxe. Takový rozcestník pak lze provázat s datovou položkou příslušného díla, motivu, postavy, příběhu atd. A lze v něm vhodným způsobem uvést i odkazy na díla převyprávěná, přepracovaná, inspirovaná/inspirující apod.
Ať tak nebo tak, každopádně je to lepší postup než provazovat s datovou položkou díla standardní rozcestníky, které původně měly být pouze technickým nástrojem k vyřešení problému, že nemůžeme mít v jednom jmenném prostoru dvě stránky s identickým názvem.--Shlomo (diskuse) 13. 4. 2022, 10:55 (UTC)[odpovědět]

Wikifunctions logo contest[editovat]

2. 3. 2021, 01:49 (UTC)

Univerzální kodex chování – Fáze 2[editovat]

Univerzální kodex chování (UCoC) poskytuje obecný základ přijatelného chování pro celé hnutí Wikimedia a všechny jeho projekty. Tento projekt je nyní ve druhé fázi, která má za cíl stanovit jasné mantinely jeho vynucování. O celém projektu si můžete přečíst více na jeho projektové stránce.

Komise pro návrh: Výzva pro zájemce[editovat]

Nadace Wikimedia hledá dobrovolníky, kteří by se stali členy komise pro návrh, jak učinit kodex vynutitelným. Tito dobrovolníci by se činnosti od konce dubna do července a poté v říjnu a listopadu věnovali od 2 do 6 hodin týdně. Je důležité, aby v komisi bylo rozmanité a inkluzivní zastoupení a byli v ní zastoupeni lidé různě zkušení, od zkušených uživatelů po nováčky, ti, již se stali cílem obtěžování, řešili ho, a také ti, kteří z něj byli neprávem obviněni.

Pokud se chcete do tohoto procesu zapojit nebo se o něm chcete dozvědět více, podívejte se na Universal Code of Conduct/Drafting committee.

Komunitní konzultace 2021: Upozornění a výzva pro dobrovolníky / překladatele[editovat]

Od 5. dubna do 5. května 2021 proběhnou na mnoha projektech Wikimedia konzultace ohledně vynucování UCoC. Hledáme dobrovolníky, kteří by překládali důležité materiály nebo pomohli na svých projektech vést konzultace kladením doporučených klíčových otázek. Pokud máte zájem o některou z těchto rolí, prosím kontaktujte nás (v jazyce, který ovládáte nejlépe).

Více o této činnosti a dalších konzultacích, které se uskutečňují, zjistíte na Universal Code of Conduct/2021 consultations.

-- Xeno (WMF) (diskuse) 5. 4. 2021, 21:05 (UTC)[odpovědět]

Stylování děl[editovat]

Zřejmě nějak jde stylovat jednotlivá díla, souborem Index:DÍLO/style.css. Dalo by se to povolit? Zdraví, —Mykhal (diskuse) 8. 4. 2021, 14:52 (UTC)[odpovědět]

Pokusil jsem se to nastavit, vyzkoušejte. JAn Dudík (diskuse) 8. 4. 2021, 18:12 (UTC)[odpovědět]
U mě funguje. Pokud tomu tak bude i u ostatních (tzn. na jiných systémech a prohlížečích), tak je to docela mocný nástroj, který umožní skloubit sémantiku a požadavek na vizuální věrnost díla bez nutnosti použít spousty inline skriptovánístylování. Což byla častá příčina nyní zbytečných sporů. @Mykhal, JAn Dudík: Dobrá práce! :) --Shlomo (diskuse) 9. 4. 2021, 06:39 (UTC)[odpovědět]
Taky funguje. Jde to, ale má to své praktické mouchy. Minimálně tu, že se plete css do jmenného prostoru Index, kde nemá co dělat. (i když pořád lepší, než NS Stránka).
Berme to jako pokusného králíka a prosím @Danny B.: aby tu veřejně napsal své výhrady. Třeba pak vymyslíme nějaké kompromisní řešení, aby zase nebyly námitky ohledně komunitou neschválené fičury. JAn Dudík (diskuse) 9. 4. 2021, 09:08 (UTC)[odpovědět]
O co jde a jak se to používá? Ohledně digitalizace: je tu plno rozdělených věcí a uvítala bych jednoduchý a vyčerpávající návod popisující celý postup (něco tu je dohledatelné v nápovědě, ale není to, dle mého, detailní). --Lenka64 (diskuse) 9. 4. 2021, 08:43 (UTC)[odpovědět]

Zatím se mi nepodařilo najít k tomu žádnou dokumentaci. Pokud někdo o nějaké víte, prosím, nasměrujte mne. Děkuji.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 9. 4. 2021, 14:07 (UTC)[odpovědět]

@Danny B.: Jediné, co jsem k tomu zatím našel, je en:Help:Page styles. Zdá se mi sice, že je to spíš nápověda, jak to používat v souladu s tamními formátovacími zvyklostmi, než technická dokumentace, nicméně něco málo se z toho vyčíst dá.--Shlomo (diskuse) 5. 7. 2021, 20:28 (UTC)[odpovědět]

Zdá se, že stylování jednotlivých děl přestalo fungovat; ovšem záložka s odkazem na stylopis na indexové stránce zůstala. Tak nevím, jestli je to bug, nebo feature…--Shlomo (diskuse) 7. 10. 2021, 06:16 (UTC)[odpovědět]

@Shlomo: Zdá se mi, že problém bude v tom, že se už na vygenerované stránce nepoužívá využitá CSS třída prp-pages-output. —Mykhal (diskuse) 7. 10. 2021, 11:16 (UTC)[odpovědět]
@Shlomo: .. zřejmě se nějak změnila implementace téhle fičůry (pobavil jsem se o tom chvíli na IRC), do vygenerovaného stylu se automaticky prependují správné rodičovské classy, které jsme tam doposud přidávali ručně, takže vznikaly neplatné cesty k elementům (oprava je jednoduchá).
Vypadá to tak, dík za průzkum. Sice to trochu omezuje použití, ale zato je to intuitivnější. No hlavně aby to už zůstalo stabilní a nemuselo se to předělávat každých pár měsíců.--Shlomo (diskuse) 7. 10. 2021, 16:00 (UTC)[odpovědět]

@JAn Dudík, Shlomo, Lenka64: Info: mediawiki.org/wiki/Help:Extension:ProofreadPage/Index-specific_CSSMykhal (diskuse) 7. 10. 2021, 11:54 (UTC)[odpovědět]

Line numbering coming soon to all wikis[editovat]

-- Johanna Strodt (WMDE) 12. 4. 2021, 15:07 (UTC)[odpovědět]

Licence otevřených dopisů[editovat]

Je možné sem vkládat otevřené dopisy osob, jejichž jiná díla jinak normálně spadají pod copyright (a nejde o politický projev činitelů státu nebo samosprávy pronesený ve funkci)? Pokud ano, tak pod kterou (pseudo-)licencí nebo je potřeba k nim eventuálně "vytvořit novou"?

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 17. 4. 2021, 13:07 (UTC)[odpovědět]

K americkému autorskému právu se nevyjádřím, anžto se necítím dostatečně kvalifikován. Ohledně českého práva by mohla přicházet v úvahu výjimka pro úřední dílo podle generální klauzule (… jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany), která by se ovšem musela posuzovat pro každé takové dílo zvlášť, nelze ji automaticky aplikovat na jakýkoli otevřený dopis. Jinak je otevřený dopis IMHO autorské dílo jako jakékoli jiné, snad s tím rozdílem, že by mohlo být snadnější autora přemluvit, aby je uvolnil pod některou akceptovatelnou CC licencí.--Shlomo (diskuse) 17. 4. 2021, 17:37 (UTC)[odpovědět]

Suggested Values[editovat]

Timur Vorkul (WMDE) 22. 4. 2021, 14:08 (UTC)[odpovědět]

Externí odkazy do Wikislovníku[editovat]

Inspirován Wikipedií a tamním označováním údajů přebíraných z Wikidat jsem přidal – prozatím experimentálně – u díla Počátky slovanštiny stylování, které pomůže vizuálně odlišit odkazy do wikislovníku. Samozřejmě pouze tehdy, jsou-li tyto označené příslušnou třídou, tzn. např. vytvořeny pomocí šablony {{Slovíčko}}. Výsledek lze shlédnout na hotových částech nebo i na rozpracovaných stránkách ke korektuře. Jsou-li připomínky ať už k samotnému principu, nebo k vzhledu/provedení, sem s nimi.

Pokud se postup osvědčí, byl bych rád, kdyby mohl být příslušný stylopis začleněn do celoprojektových stylů, popř. aspoň zprovozněn jako gadget.--Shlomo (diskuse) 20. 5. 2021, 08:21 (UTC)[odpovědět]

Nápad dobrý, ale vzhledově divné, ta ikonka splývá s texem. NApadá mne buĎ použít jinou ikonku, nebo ji dát jako horní index, nějak podbarvit... nebo aspoň přidat tooltip... JAn Dudík (diskuse) 20. 5. 2021, 17:57 (UTC)[odpovědět]
Souhlasím, chtělo by to zřetelněji odlišit. Akorát žádnou jinou vhodnou ikonku jsem na commons nenašel, takže by asi bylo potřeba ji vytvořit. Možná by stačilo jen pozměnit barvu (šedou?) a/nebo orámovat, aby zůstala zachována podoba, kterou uživatelé Wikislovníku znají.
Tooltip (title) se dá přidat v šabloně (resp. modulu) Slovíčko. Co by měl říkat? Něco jako „cs:wikt:tooltip“? Nebo raději „Slovíčko ‚tooltip‘ na cs wikislovníku“? --Shlomo (diskuse) 21. 5. 2021, 06:15 (UTC)[odpovědět]
Wiktionary-icon.pngzkouším Wiktionary-ico-de.pngrůzné English Wiktionary favicon.png ikony JAn Dudík (diskuse) 21. 5. 2021, 13:32 (UTC)[odpovědět]

Universal Code of Conduct News – Issue 1[editovat]

Universal Code of Conduct News
Issue 1, June 2021Read the full newsletter


Welcome to the first issue of Universal Code of Conduct News! This newsletter will help Wikimedians stay involved with the development of the new code, and will distribute relevant news, research, and upcoming events related to the UCoC.

Please note, this is the first issue of UCoC Newsletter which is delivered to all subscribers and projects as an announcement of the initiative. If you want the future issues delivered to your talk page, village pumps, or any specific pages you find appropriate, you need to subscribe here.

You can help us by translating the newsletter issues in your languages to spread the news and create awareness of the new conduct to keep our beloved community safe for all of us. Please add your name here if you want to be informed of the draft issue to translate beforehand. Your participation is valued and appreciated.

  • Affiliate consultations – Wikimedia affiliates of all sizes and types were invited to participate in the UCoC affiliate consultation throughout March and April 2021. (continue reading)
  • 2021 key consultations – The Wikimedia Foundation held enforcement key questions consultations in April and May 2021 to request input about UCoC enforcement from the broader Wikimedia community. (continue reading)
  • Roundtable discussions – The UCoC facilitation team hosted two 90-minute-long public roundtable discussions in May 2021 to discuss UCoC key enforcement questions. More conversations are scheduled. (continue reading)
  • Phase 2 drafting committee – The drafting committee for the phase 2 of the UCoC started their work on 12 May 2021. Read more about their work. (continue reading)
  • Diff blogs – The UCoC facilitators wrote several blog posts based on interesting findings and insights from each community during local project consultation that took place in the 1st quarter of 2021. (continue reading)

--MediaWiki message delivery (diskuse) 11. 6. 2021, 23:05 (UTC)[odpovědět]

Wikimania 2021: Individual Program Submissions[editovat]

Wikimania logo with text 2.svg

Dear all,

Wikimania 2021 will be hosted virtually for the first time in the event's 15-year history. Since there is no in-person host, the event is being organized by a diverse group of Wikimedia volunteers that form the Core Organizing Team (COT) for Wikimania 2021.

Event Program - Individuals or a group of individuals can submit their session proposals to be a part of the program. There will be translation support for sessions provided in a number of languages. See more information here.

Below are some links to guide you through;

Please note that the deadline for submission is 18th June 2021.

Announcements- To keep up to date with the developments around Wikimania, the COT sends out weekly updates. You can view them in the Announcement section here.

Office Hour - If you are left with questions, the COT will be hosting some office hours (in multiple languages), in multiple time-zones, to answer any programming questions that you might have. Details can be found here.

Best regards,

MediaWiki message delivery (diskuse) 16. 6. 2021, 04:19 (UTC)[odpovědět]

On behalf of Wikimania 2021 Core Organizing Team

Venkov = Venkov (agrární deník)[editovat]

Ahoj, Prosím o vyjádření a popř. změnu deníku Venkov (jedná se i o již fungující Kategorie:Venkov) může zůstat takto nebo se přesune/přejmenuje? --Jindřich Rubeš (diskuse) 19. 6. 2021, 12:50 (UTC)[odpovědět]

Editing news 2021 #2[editovat]

24. 6. 2021, 14:15 (UTC)

Server switch[editovat]

SGrabarczuk (WMF) 27. 6. 2021, 01:19 (UTC)[odpovědět]

Wikisource Satisfaction Survey 2021[editovat]

Šablona:Dir Dobrý den!

Apologies for writing in English. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

In the past year, there has been a lot of changes to Wikisource features and tools. This was done by the Community Tech team at the Wikimedia Foundation, grantees funded by the Foundation or through projects like Google Summer of Code. We would like to understand what you feel about the changes. Tell us what you think about such tools as the Wikisource Pagelist Widget or the new Ebook Export tool.

Take the survey in English, French, Spanish, Polish, Hindi or Punjabi. The deadline is 25th July 2021.

This survey will be conducted via a third-party service, which may subject it to additional terms. For more information on privacy and data-handling, see the survey privacy statement (English, Spanish, French, Polish, Hindi and Punjabi).

If you prefer to send your answers via email, copy the text of the survey and send to sgill@wikimedia.org.

If you have any questions or feedback about the survey, write to me at sgill@wikimedia.org.

Děkujeme! SGill (WMF) 16. 7. 2021, 22:30 (UTC)[odpovědět]

Update on the OCR Improvements[editovat]

Hello! Sorry for writing in English. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka.

The OCR Improvements are complete. We, the Community Tech team, are grateful for your feedback from the beginning to the last stage when we were finalizing the interface.

Engine improvements[editovat]

OCR menu in toolbar
Reliability

Prior to our work, the OCR tools were separate gadgets. We have added "Wikimedia OCR." It is available under one icon inside the toolbar on all Wikisource wikis. This tool supports two other OCR tools, Tesseract and Google OCR. We expect these tools to be more stable. We will maintain Wikimedia OCR.

The gadgets will remain available. The communities will have sovereignty over when to enable or disable these.

Speed

Prior to this work, transcription would take upwards of 40 seconds. Our improvements average a transcription time under 4 seconds.

Advanced Tools improvements[editovat]

Multi-language support in advanced tools.png
Multiple-language support

Documents with multiple languages can be transcribed in a new way.

  1. Open the Advanced Options
  2. Select the Languages (optional) field
  3. Search for and enter the languages in order of prevalence in the document.
UI Crop tool in Advanced tools
Cropping tool / Multi-column support

We have included a Cropper tool. It allows to select regions to transcribe on pages with complicated layouts.

OCR onboarding.png
Discoverability and accessibility of OCR

We have added an interface for new users. It is pulsating blue dots over the new icon in the toolbar. The new interface explains what OCR means and what transcription means in Wikisource.

We believe that you will do even more great things because of these changes. We also hope to see you at the 2022 Community Wishlist Survey. Thanks you again for all your opinions and support.

Please share your opinions on the project talk page!

NRodriguez (WMF) and SGrabarczuk (WMF) 19. 8. 2021, 01:57 (UTC)[odpovědět]

The 2022 Community Wishlist Survey will happen in January[editovat]

SGrabarczuk (WMF) (talk) 7. 9. 2021, 00:23 (UTC)[odpovědět]

Výsledky nejkompetitivnějších voleb do správní rady Nadace Wikimedia[editovat]

Wikimedia-logo black.svg

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili voleb do správní rady v roce 2021. Volební výbor zkontroloval hlasy z voleb do správní rady Nadace Wikimedia 2021, které byly uspořádány za účelem výběru čtyř nových členů správní rady. Své platné hlasy odevzdalo rekordních 6 873 lidí z 214 projektů. Největší podporu získali následující čtyři kandidáti:

  1. Rosie Stephenson-Goodknight
  2. Victoria Doronina
  3. Dariusz Jemielniak
  4. Lorenzo Losa

Tito kandidáti byli sice hlasováním komunity zvoleni, ale dosud nejsou do správní rady jmenováni. Potřebují ještě úspěšně projít prověrkou a splňovat kvalifikační požadavky uvedené ve stanovách. Správní rada stanovila předběžné datum jmenování nových správců na konec tohoto měsíce.

Čti celé oznámení zde.

8. 9. 2021, 01:13 (UTC)

Call for Candidates for the Movement Charter Drafting Committee ending 14 September 2021[editovat]

Stratégia hnutia vyhlasuje Výzvu pre kandidátov Návrhového výboru Charty hnutia. Výzva začína 2. augusta 2021 and končí 14. septembra 2021.

Očakáva sa, že výbor bude zastupovať rozmanitosť v hnutí. Rozmanitosť zahŕňa pohlavie, jazyk, geografiu a skúsenosti. Zahŕňa to účasť na projektoch, pobočkách a nadácii Wikimedia Foundation.

Na to, aby ste sa stali členom, nie je potrebná plynulá angličtina. V prípade potreby je k dispozícii podpora prostredníctvom prekladu a tlmočenia. Členovia dostanú príspevok na kompenzáciu nákladov na účasť. Na každé dva mesiace je to 100 USD.

Hľadáme ľudí, ktorí majú niektoré zručnosti z nasledovných:

  • Vedieť písať spoločne. (preukázateľné skúsenosti sú výhodou)
  • Ste pripravený hľadať kompromisy.
  • Zameraný ste na inklúziu a rozmanitosť.
  • Majte znalosti o komunitných konzultáciách.
  • Máte skúsenosti s medzikultúrnou komunikáciou.
  • Majú skúsenosti so správou alebo organizáciou v neziskových organizáciách alebo komunitách.
  • Máte skúsenosti s vyjednávaním s rôznymi stranami.

Očakáva sa, že výbor začne s 15 ľuďmi. Ak bude 20 a viac kandidátov, prebehne kombináciou volieb a selektovania. Ak ich bude 19 kandidátov alebo menej, prebehne proces výberu bez volieb.

Pomôžte posunúť Wikimediu dopredu v tejto dôležitej úlohe? Odošlite svoju kandidatúru sem. S otázkami kontaktujte na strategy2030(_AT_)wikimedia.org.

Xeno (WMF) 10. 9. 2021, 16:50 (UTC)[odpovědět]

Server switch[editovat]

SGrabarczuk (WMF) (diskuse) 11. 9. 2021, 00:46 (UTC)[odpovědět]

Talk to the Community Tech[editovat]

Šablona:Dir

Read this message in another languageProsíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Hello!

As we have recently announced, we, the team working on the Community Wishlist Survey, would like to invite you to an online meeting with us. It will take place on September 15th, 23:00 UTC on Zoom, and will last an hour. Click here to join.

Agenda

Format

The meeting will not be recorded or streamed. Notes without attribution will be taken and published on Meta-Wiki. The presentation (first three points in the agenda) will be given in English.

We can answer questions asked in English, French, Polish, and Spanish. If you would like to ask questions in advance, add them on the Community Wishlist Survey talk page or send to sgrabarczuk@wikimedia.org.

Natalia Rodriguez (the Community Tech manager) will be hosting this meeting.

Invitation link

See you! SGrabarczuk (WMF) (diskuse) 11. 9. 2021, 03:04 (UTC)[odpovědět]

Pojďme si promluvit o Vylepšeních desktopu[editovat]

Annotated Wikipedia Vector interface (logged-out).png

Dobrý den!

Všimli jste si, že některé wiki mají jiné desktopové rozhraní? Jste zvědavi, co bude následovat? Možná máte otázky nebo nápady týkající se vzhledu nebo technických záležitostí?

Připojte se k online setkání s týmem, který pracuje na projektu Vylepšení desktopu! Bude se konat 12. října v 18:00 SEČ (16:00 UTC) na Zoomu. Bude trvat hodinu. Kliknutím se připojíte.

Program

  • Informace o aktuálním vývoji
  • Připnutá hlavička – prezentace ukázkové verze
  • Otázky a odpovědi, diskuse

Formát

Setkání se nebude zaznamenávat ani vysílat. Poznámky se budou pořizovat do souboru v Dokumentech Google. Prezentace (první dva body programu) bude přednesena v angličtině.

Můžeme vám odpovědět na otázky položené v angličtině, francouzštině, polštině a španělštině. Pokud chcete položit otázky předem, přidejte je na diskusní stránku nebo je pošlete na sgrabarczuk@wikimedia.org.

Toto setkání bude pořádat Olga Vasilevová (manažerka týmu).

Odkaz na pozvánku

Těšíme se, že se uvidíme! SGrabarczuk (WMF) (talk) 5. 10. 2021, 00:42 (UTC)[odpovědět]

Hlasování pro volbu členů návrhového výboru Charty hnutí je nyní otevřeno[editovat]

Celkem 70 wikipedistů z celého světa se v těchto volbách uchází o 7 míst.

Hlasování je otevřeno od 12. října do 24. října 2021 (kdekoli na Zemi).

Výbor bude mít celkem 15 členů: 7 členů vyberou hlasováním online komunity, 6 členů vyberou pobočky Wikimedia v paralelním procesu a 2 členy jmenuje nadace Wikimedia. Plán je sestavit výbor do 1. listopadu 2021.

Pro informované hlasování se s každým kandidátem seznamte v jazyce, který upřednostňujete: <https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Movement_Charter/Drafting_Committee/Candidates>

Přečtěte si informace o návrhovém výboru: <https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Movement_Charter/Drafting_Committee>

Pro tyto volby pilotně zavádíme aplikaci pro poradenství při hlasování. Proklikněte se nástrojem a zjistíte, který kandidát je vám nejbližší! Ověřte si na <https://mcdc-election-compass.toolforge.org/>

Přečtěte si celé oznámení: <https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Movement_Charter/Drafting_Committee/Elections>

Jděte hlasovat na SecurePoll na: <https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Movement_Charter/Drafting_Committee/Elections>

Ať se daří,

Tým pro strategii a správu hnutí, Nadace Wikimedia

Zjistěte, jak mohou granty na realizaci strategie hnutí podpořit vaše plány na realizaci strategie hnutí[editovat]

Granty na realizaci strategie hnutí nyní poskytují více než 2 000 USD na realizaci plánů strategie hnutí. Více informací o grantech na realizaci strategie hnutí, kritériích a způsobu podání žádosti.

MNadzikiewicz (WMF) (diskuse) 24. 10. 2021, 08:35 (UTC)[odpovědět]

Seznamte se s novými členy Návrhového výboru Charty hnutí[editovat]

Volební a výběrové procesy návrhového výboru Charty hnutí jsou ukončeny.

Výbor se brzy sejde, aby zahájil svou práci. Výbor může jmenovat až tři další členy, aby překlenul mezery v rozmanitosti a odbornosti.

Pokud máte zájem zapojit se do procesu přípravy Charty hnutí, sledujte aktualizace na Metě a připojte se ke skupině Telegram.

S poděkováním od týmu Strategie a řízení hnutí

3. 11. 2021, 10:12 (UTC)

Celebrating 18 years of Wikisource[editovat]

Hello Wikisource enthusiasts and friends of Wikisource,

I hope you are doing alright! I would like to invite you to celebrate 18 years of Wikisource.

The first birthday party is being organized on 24 November 2021 from 1:30 - 3:00 PM UTC (check your local time) where the incoming CEO of the WMF, Maryana Iskendar, will be joining us. Feel free to drop me a message on my talk page, telegram (@satdeep) or via email (sgillŠablona:@wikimedia.org) to add your email address to the calendar invite.

Maryana is hoping to learn more about the Wikisource community and the project at this event and it would be really nice if you can share your answers to the following questions:

  • What motivates you to contribute to Wikisource?
  • What makes the Wikisource community special?
  • What are the major challenges facing the movement going forward?
  • What are your questions to Maryana?

You can share your responses during the live event but in case the date and the time doesn't work for you, you can share your responses on the event page on Wikisource or in case you would like to remain anonymous, you can share your responses directly with me.

Also, feel free to reach out to me in case you would like to give a short presentation about your and your community's work at the beginning of the session.

We are running a poll to find the best date and time to organize the second birthday party on the weekend right after 24th November. Please share your availability on the following link by next Friday:

https://framadate.org/zHOi5pZvhgDy6SXn

Looking forward to seeing you all soon!

Sent by MediaWiki message delivery (diskuse) 12. 11. 2021, 09:10 (UTC)[odpovědět]

on behalf of User:SGill (WMF)

Upcoming Call for Feedback about the Board of Trustees elections[editovat]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

The Board of Trustees is preparing a call for feedback about the upcoming Board Elections, from January 7 - February 10, 2022.

While details will be finalized the week before the call, we have confirmed at least two questions that will be asked during this call for feedback:

  • What is the best way to ensure fair representation of emerging communities among the Board?
  • What involvement should candidates have during the election?

While additional questions may be added, the Movement Strategy and Governance team wants to provide time for community members and affiliates to consider and prepare ideas on the confirmed questions before the call opens. We apologize for not having a complete list of questions at this time. The list of questions should only grow by one or two questions. The intention is to not overwhelm the community with requests, but provide notice and welcome feedback on these important questions.

Do you want to help organize local conversation during this Call?

Contact the Movement Strategy and Governance team on Meta, on Telegram, or via email at msg(_AT_)wikimedia.org.

Reach out if you have any questions or concerns. The Movement Strategy and Governance team will be minimally staffed until January 3. Please excuse any delayed response during this time. We also recognize some community members and affiliates are offline during the December holidays. We apologize if our message has reached you while you are on holiday.

Best,

Movement Strategy and Governance

Děkujeme vám. Xeno (WMF) 27. 12. 2021, 17:33 (UTC)[odpovědět]



Tato stránka byla archivována a neměla by být (s výjimkou oprav odkazů po přesunu cílových stránek apod.) editována.