Wikizdroje:Uživatelé

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Uživatelé projektu Wikizdroje (což odpovídá wikipedistům projektu Wikipedie) jsou dobrovolníci, kteří přispívají do Wikizdrojů. Vedle seznamu všech registrovaných spolupracovníků je možné vyhledat aktivní uživatele také ve statistikách projektu (které jsou ovšem jen zřídka aktualizovány).

Každý uživatel si může zvolit libovolné uživatelské jméno, odpovídající názvu jeho uživatelského účtu a tedy i uživatelské stránky, kde však platí – obdobně jako v české Wikipedii či jiných projektech – jistá omezení, mimo jiné že tato stránka patří do jmenného prostoru uživatel a podléhá přitom principům licence GFDL.

Skupiny uživatelů[editovat]

S výjimkou neregistrovaných uživatelů, editujících zde pod svou IP adresou, je možné registrované uživatele členit do následujících skupin.

Uživatelé[editovat]

Největší skupina uživatelů (seznam). Někdy se rozlišují následující skupiny uživatelů:

  • schválení uživatelé jsou ti registrovaní uživatelé, jejichž účet je starší více než 4 dny a mají minimálně 10 editací [1]; tito uživatelé mohou např. přesouvat stránky, nahrávat soubory a editovat polozamčené stránky;
  • uživatelé s potvrzenou e-mailovou adresou jsou ti, kteří při registraci (nebo kdykoli později) uvedli svou e-mailovou adresu a pomocí ověřujícího e-mailu potvrdili její platnost; tito uživatelé mohou posílat e-maily jiným uživatelům, od jiných uživatelů (pokud si to přejí) emaily dostávat, a co je velmi důležité: v případě zapomenutí hesla si mohou nechat poslat náhradní heslo pro přihlášení.

Po zavedení sjednoceného přihlašování ke globálním účtům docházelo v první fázi k poněkud neobvyklému rozlišování zcela nových a schválených uživatelů. Zatím při založení účtu (tedy registraci) bylo toto zaznamenáno v knize záznamů a jednalo se o datum, od kterého se schválení počítá (4 dny); při užití globálního účtu nebylo první přihlášení globálního uživatele na nový projekt registrováno (bylo zaznamenáno pouze v seznamu uživatelů), v knize záznamů se objevila až první editace, i když se doba schválení počítá od prvního přihlášení. Od 19. května 2008 jsou i nově přihlášení uživatelé se sjednoceným účtem zaznamenáni v knize nových uživatelů textem na stránce MediaWiki:Newuserlog-autocreate-entry.

Boti[editovat]

Boti (seznam) jsou speciální účty jiných uživatelů, kterými se polo- nebo plně automaticky vykonávají některé rutinní editace. Pokud má takový účet přidělen zvláštní příznak bot, nejsou jeho editace v seznamu posledních změn implicitně vidět. Více na stránce Wikizdroje:Boti.

Správci a byrokraté[editovat]

Uživatelé s právy správce (seznam) mají přístup k některým zvláštním funkcím Wikisource; jedná se o údržbářské práce, o možnost definovat rozhraní MediaWiki, blokování uživatelů a podobně.

Správci s rozšířenými právy jsou byrokraté (seznam), kteří navíc mohou přidělovat a odebírat práva bota a přidělovat práva správce.

Další zvláštní uživatelé[editovat]

Na větších projektech nebo centrálně s působností pro všechny projekty Wikimedia se rozlišují další typy uživatelů se zvláštními právy: stevardi, revizoři, volební správci, importéři, vývojáři apod.

Podívejte se také na[editovat]

Poznámky

  1. Stav k červnu 2008.