Tajný dodatečný protokol ke smlouvě o neútočení mezi Německou říší a SSSR

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Tajný dodatečný protokol ke smlouvě o neútočení mezi Německou říší a SSSR
Autor: CHYBA: {{Textinfo}} — Chybí hodnota parametru „AUTOR“ (autor díla)
Zdroj: . Tajný dodatečný protokol ke smlouvě o neútočení mezi Německou říší a SSSR, , 23. srpna 1939 CHYBA: {{Textinfo}} — Chybí hodnota parametru „ZDROJ“ (zdroj této kopie díla)
Vydáno: 23. srpna 1939
Licence: Bez licence
Související články ve Wikipedii:
Pakt Ribbentrop-Molotov

Při příležitosti podpisu smlouvy o neútočení mezi Německou říší a SSSR se podepsaní zplnomocněnci obou stran zmínili v přísně důvěrném rozhovoru o vzájemném rozdělení sfér zájmů obou stran. Tento rozhovor vyústil k následujícím závěrům:

  1. V případě územně-politických změn v oblastech patřících k baltským státům (Finsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva) bude severní hranice Litvy automaticky tvořit hranici sféry vlivů německých a sovětských, přičemž obě strany uznávají nároky Litvy na teritorium Vilna.
  2. V případě územně-politických změn v teritoriu náležejícímu polskému státu budou sféry zájmů Německa a SSSR rozděleny přibližně v linii řek Narev-Visla-San. Záležitost, zda v zájmu obou stran bude uznáno za žádoucí udržet nezávislý polský stát, se rozhodne teprve v průběhu dalšího vývoje politických událostí. V každém případě obě vlády tuto záležitost vyřeší cestou přátelské dohody.
  3. Pokud se jihovýchodní Evropy týče, pak ruská strana zdůrazňuje zájem o Besarábii. Německá strana konstatuje naprostý nezájem ohledně tohoto území.
  4. Tento protokol bude považován oběma stranami jako přísně tajný.

Podepsáno:
Za vládu Německé říše................................................ J. J. Ribbentrop
Za vládu Svazu sovětských socialistických republik....... V. Molotov

Moskva, 23. srpna 1939