Stránka:Za J. Dobruským.pdf/5

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

Význam Dobruského v úlohářství byl i v cizině dokonale oceněn. Odborné listy i rubriky přinesly častěji jeho životopis a s uznáním rozepsaly se o jeho činnosti. Byl všeobecně uznáván za jednoho z velmistrů problemového umění a v mnoha mezinárodních i českých turnajích úlohových zastával úřad soudcovský.

Ve dřívějších letech, kdy čeští i němečtí šachisté ještě měli společný střed ve spolku utrakvistickém, býval i Dobruský vynikajícím členem jeho. Později velkou zásluhu zjednal si o zalozeni i rozkvět »Českého spolku šachovního«, na jehož podnicích vždy činně se súčastnil.

Odešel a zanechává po sobě místo, jež v českém světě šachovém nikdo nemůže nahraditi. Památka práce jeho nepomine však mezi námi nikdy! Padl jako podťatý dub v plné síle, v plné svěžesti Jen slza v oko se vkrádá při vzpomínce, že tu jeho milou tvář již neuzříme.

Josef Pospíšil.

Byť Dr. Dobruský hry praktické záhy zanechal, přece i v tomto oboru vynikal a není pochyb, že byl by i mezi mistry zaujal vynikající místo, kdyby se byl věnoval hře praktické v té míře jako umění úlohovému.

Hrál již jako student gymnasia v Hradci Králové pilně s tamními, pro šach nadšenými přátely, Fr. Moučkou, S. Pajkrem a J. Koutníkem. Sotva devatenáctiletý súčastnil se při prvním sjezdu českých šachistů v Praze r. 1872 hlavního turnaje. Třeba že při tomto prvém vystoupení svém úspěchu ještě nedosáhl, přece vzbudil všeobecnou pozornost elegantní svojí hrou, zvláště v partii proti prvému vítězi tehdejšímu Fr. Fischerovi. Brzo však osvojil si Dobruský hrou s vynikajícími tehdy českými hráči praktickými, Antonínem a Karlem Makovským, B. Kobrem, Dr. A. Kvíčalou a J. Pacltem důkladnou praksi, takže v turnajích pražského klubu šachového (utrakvistického) stále prvé ceny dobýval. Když pak r. 1884 založen byl »Český spolek šachovní« i tam Dobruský dlouhou dobu držel titul championa. Vynikl nejen ve hře simultanní (sjezd v Pečkách, v Plzni), ale i ve hře na slepo. — V zajímavém turnaji na slepo pořádaném v pražském klubu šachovním dobyl Dobruský bez prohry prvé ceny. Hrál i mnohé korrespondenční partie s úspěchem proti silným hráčům cizím.

Velikých zásluh získal si Dr. Dobruský o založení a rozkvět »Českého spolku šachovního«, jenž r. 1884 vznikl co časová potřeba spojením českých členů pražského klubu šachovního a kroužku šachistů v kavárně Jedličkově. Podporoval všemožně mladý spolek a bral stálý podíl na všech jeho podnicích. Od r. 1886, kde posledně na sjezdu v Praze hlavního turnaje se súčastnil, vzdaloval se Dobruský praktické hry, přece však pro zábavu občas hrával s členy spolku a vytvořil tak mnohé pěkné partie. Jako ukázku skvělé a kombinační jeho hry přinášíme dosud málo známou partii se zesnulým Fr. Moučkou. R. 1900-02 vedl společně s jinými členy spolku dvě korrespondenční partie s »Warszavskiem Tovarzystvom zvoleników gry szachovej«, z nichž jednu vyhrála Praha, druhou pak Varšava.

Španělská hra.

Hrána před lety v »Českém spolku šachovním« v Praze.

Dr. J. Dobruský. Fr. Moučka
1. e2—e4 e7—e5
2. J g1—f3 J b8—c6
3. S f1—b5 J g8—f6
4. 0—0 J f6×e4
5. d2—d4 S f8—e7
6. D d1—e2 J e4—d6
7. S b5×c6 b7—c6
Bráti pěšcem d knihy nedoporučují. Čigorin však r. 1899 v Novoji Vremji poukazuje na některé nesprávnosti dosavadních analys této varianty.
8. d4×e5 J d6—b7
9. J b1—c3 0—0
10. J f3—d4
Nověji dává se přednost tahu 10 Vf1—e1. V druhé partii matche Pillsbury-Tarrasch ve Vídni 1898 měl bílý po 10. Vf1—e1 Jb7—c5 11.Jf3—d4 Jc5—e6 12. Sc1—e3 Je6×d4 13. Se3×d4 d7—d5 14. Jc3—a4! lepší hru.
10. J b7—c5
Lasker doporučuje 10. … Se7—c5
11. D e2—f3 D d8—e8
12. D f3—g3 K g8—h8
13. f2—f4 f7—f5
Oslabuje královské křídlo a činí pěšce e5 velmi silným.
14. V f1—e1!