Stránka:Za J. Dobruským.pdf/2

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

vzbudily hned první jeho pokusy, rostl od úlohy k úloze, brzy bylo patrno, že začátečník překoná své mistry a žezlo šachové velmi záhy přešlo v ruce jeho. Osvojil si nejen dosavadní dobré zásady, jimiž se až posud řídili předáci české školy úlohové, ale prohloubil je, prováděl je důrazněji, konsekventněji, myšlenky úloh jeho byly vždy zdravé, svěží, neotřepané, a co hlavní, ve všech jeho pracech teprve vidíme důrazně a všeobecně vystupovati hlavní zásadu české školy: hlavní hru spojenou s jinými cennými, čistými variantami v ladný, jednotný celek.

1. cena v III. turnaji »Světozora« 1873.
d8 bílý střelec
d7 černý pěšec
g7 černý pěšec
c6 černý jezdec
b5 černý střelec
d5 bílý dáma
b4 černý král
c4 bílý jezdec
h3 bílý střelec
a2 bílý pěšec
d2 bílý pěšec
h2 černý jezdec
a1 bílý král

Mat 3. tahem

V rozmluvách několikráte se vyjádřil Dobruský proti definici české školy slovy »spojování variant v jeden celek«. Nemiloval totiž pouhé konglomeráty variant, jen »slepené« ve stavbu nejednotnou; kladl důraz na existenci skutečné vedoucí ideové hry, ovšem spojené s cennými kombinacemi jinými. Požadavek spojování variant byl mu přirozeným následkem nejzákladnější zásady české školy, za niž vždy považoval ekonomii prostředků, »nejmenšími prostředky dosáhnouti co nejvíce«. Nedávno ještě projevil vůči mně náhled, že vlastně zásada tato vyplývá z celého našeho národního a politického postavení, že všude musíme hleděti nejmenšími prostředky co nejvíce dosáhnouti že jest jaksi opodstatněna naší národní povahou!

Koncese tomuto zákonu Dobruský neznal, ekonomii prostředků prováděl konsekventně nejen figurami bílými, stejně i černými, jedním kamenem vždy hleděl dosáhnouti různých účelů; nikdo neví, co píle často věnoval takovému pilování, zjednodušení úlohy. Z energického provádění zásady ekonomie vycházely pak ty krásné, jednoduché, elegantní posice problemů Dobruského vykazující vždy obsah, jenž stačil jiným autorům na úloh nekolik. Spojování variant neprováděl Dobruský nikdy nuceně, násilně, vždy prací jeho vznikl celek přirozený, ladný; varianty přivádí tahy rázovitými, duchaplnými, čímž nejen konečné posice matové, ale celý průběh řešení jest vysoce zajímavým. Pravou cenu úloh Dobruského plně si uvědomíme, uvážíme-li kdy vznikly. Všichni mladší tvořili již dle vzorů dobrých, pevně ustálených. Dobruský sám teprve ty zákony umělecké prakticky vytvářel, příkladů neměl ani doma ani v cizině.

2. cena ve IV. turnaji Světozora, Praha 1874.
b8 černý věž
d6 bílý pěšec
c5 černý král
f5 bílý jezdec
a4 bílý pěšec
b4 bílý věž
c4 bílý jezdec
f4 černý pěšec
g4 černý pěšec
c3 černý pěšec
d3 bílý pěšec
a2 černý střelec
e2 bílý pěšec
g2 bílý dáma
h2 černý střelec
h1 bílý král

Mat 3. tahem

1. cena ve V. turnaji Světozora, Praha 1878.
f8 bílý jezdec
a6 bílý dáma
b6 černý jezdec
d6 bílý pěšec
b5 černý pěšec
c5 bílý pěšec
d5 černý střelec
e5 bílý střelec
f5 černý král
e4 bílý věž
f4 černý pěšec
h4 bílý král
f3 černý pěšec
a2 bílý střelec
f2 bílý pěšec

Mat 3. tahem

Obdivujeme-li se ve trojtažkách jeho vysokému stupni elegance a mistrovství formy, tím více sluší to uznati o čtyřtažkách. Kladu tyto ještě výše než jeho problemy trojtahové. Novost myšlének, obdivuhodná technika, hloubka založení, suverenní ovládání materialu prozrazuje tu mistra pravého! Celá řada jeho úloh bude povždy náležeti k prvním skvostům světové produkce problemové a za takové i v cizině vždy byla považována.