Stránka:Za J. Dobruským.pdf/1

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

Za J. Dobruským.

Zemřel osvícený samovládce — praví nekrolog v šachové rubrice »Zlaté Prahy« a tak vystižen nejlépe význam, jaký Dr. Jan Dobruský pro český šach měl. Ano, vládl sám veškeré obci šachové a ku podivu, sám byl dalek toho, aby vliv svůj kdekoli uplatňoval, a my všichni snad teprvé nyní jsme si plně vědomi, jakým vlivem vždy na nás působil. Kouzlu jeho osoby podléhali stejně jeho předchůdci, od nichž sám se v dobách studentských učil, tak jeho současníci a následovníci, s nimiž českou školu úlohovou budoval. Doba nová kácí autority všech různých oborů, však ti mladší i nejmladší členové naší obce šachové lnuli k Dobruskému stejnou úctou a láskou jako staří; ano byl jim bližší než kdokoli jiný!

Pokusím se, pokud síly mé stačí, vystihnouti poněkud význam Dobruského jako skutečného zakladatele a hlavu české školy úlohové.

Již před Dobruským dobré základy celé školy položili jeho předchůdci: A. König, J. Drtina, J. Paclt, Dr. Ant. Kvíčala a jiní, však vlastní stavbu provedl, myslím, Dobruský, na praktických četných příkladech vybudoval styl celé školy. Řádky tyto nejsou ovšem žádnými dějinami české školy úlohové, proto úplně pomíjím vytčení zásluh jeho současníků o založení a rozvoj českého úlohářství.

Dr. Antonín Kvíčala
1. cena v 1. turnaji Světozora 1869
b8 černý jezdec
g8 bílý král
a7 černý jezdec
e7 bílý střelec
b6 bílý jezdec
h6 černý pěšec
e5 černý král
g4 černý pěšec
g3 bílý jezdec
a2 bílý dáma
c2 bílý věž
e2 černý věž
h2 černý věž
f1 černý střelec

Mat 3. tahem

Předchůdci jeho upravili již půdu, vzbudili zájem pro věc, výtvorům šachovým opatřili samostatný útulek ve vlastních sloupcích domácích časopisů. Mnohé zásady české školy úlohové, jinak nyní všeobecně uznané, byly v pracech jejich dříve prováděny prakticky, než u problemistů cizích národů. Tak čistota matu, ekonomie matu i prostředků vůbec, ladnost posice. Ovšem teprve pozdější vývin sám sebou přinesl zcela přirozeně důsledné, přísné provádění těchto uměleckých pravidel. Myslím ale, že nejvýznačnější rys české školy skoro ve všech těchto starších pracech posud scházel; totiž spojování několika cenných her v jeden celek. Však oceňujíce zásluhy hlavy školy, buďme spravedlivými i k starším. Mnohokráte slyšel jsem, když Dobruský se otevřeně vyjádřil, že první úlohou české školy je vlastně známá 1. cena z 1. turnaje »Světozora« r. 1869 od Dra Ant. Kvíčaly. O této úloze často Dobruský prohlásil, že se mu nesmírně líbila; snad určila směr celé jeho tvorby.

Světozor 1871
d7 bílý střelec
d5 černý pěšec
e4 černý král
f4 bílý střelec
b3 bílý král
e3 černý pěšec
h3 bílý jezdec
e2 bílý pěšec

Mat 3. tahem

První úlohu svou uveřejnil Dobruský jako student gymnasia pod pseudonymem Jan Živsa 3. února 1871 v šachové rubrice »Světozora«. Zájem, jejž