Stránka:Yogi Ramačaraka, Miloš Maixner - Indických yogiů věda o dechu - 1923.pdf/24

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována


a vzduch není schopen dospěti k těmto ústrojům, pokud neprošel očistným pochodem přírodou připraveným. Nečistoty zachyceně a zadržené síty a sliznicí nozder jsou opět vyhazovány ven při výdechu a, jestliže se příliš rychle nashromáždily anebo podařilo-li se jim proniknouti strážným ústrojím sít a vniknouti do zakázaných končin, chrání nás příroda, vyvolávajíc kýchnutí, které vetřelce prudce vyvrhne.

Vzduch vstoupivší do plic správnou cestou, je zcela jiný než-li vzduch zevnější, stejně jako je destilovaná voda odlišná od vody v cisterně. Složité očistné ústrojí nozder, jež udržuje a zachycuje nečisté látky vzduchu, je tak důležito pro plíce, jako je pro žaludek důležito ústrojí ústní, jež vyloučí pecky a stopky ovocné a kostečky ryb, bráníc jim vstup do žaludku. Ano. mnohem více, neboť je mnohem více nebezpečných věcí ve vzduchu, zvláště v krajích lidnatých, nežli v přirozené potravě. Člověk stejně nemá dýchati ústy jako nemá jísti nosem.

Další vadou ústního dechu jest. 'že nos/ní 'průduchy jsouce takto nedostatečně používány, brzy přestanou býti čisty a_ volny, ucpávají se a znečišíují a rády podléhají memocem. Jako opuštěné cesty brzy se zaplňují býlím a sametím, i zanedbané nozdry :se zaplňují nečistotou a hnilobnou látkou.

Kdo obvykle dýše nozdrami nesnadno bude íýrán ucpánim nozcler anebo naběhlostí nosní sliznice. Leč k dobru těch, kdo byli již více méně postižení mepřírozenýrn zvykem dýchati ústy a kdo si přejí navylmouti Sri přirozený a rozumný způsob dechu. bude asi dobrým přidali .několik xslov o tom, jak udržeti své nami-ry čisty a volny od škodlivin a nečistot.

Oblíbeným mpůoobem na východě je šñuparti nozdrami írošky vodył spustiti ji dolů až do hrtanu a vyrazili ji ven úsíy. Někteří indičti Yogiové punořuji celý obličej do mísy s vodou a jakýmsi ssáním v-tahují značné množství vody. kterou 'pak vypouštějí listy. Ale tento způsob vyžaduje značného cviku a. zmíněné Šňlľpání vody je 'stejně účinno a mnohem snazší.

Další dobrý způsob záleží v tom. že otevřeme okno a dýšeme volně. přidržujíce jednu nozdru palcem, víahujíce dech nozdmu drath Pak opekujeme totéž opačně. OPanklle to několikrátex střidaje nmdry. Tato methoda obyčejně vyčisti nnzdry ode všech překážek.

Jestliže rýma způsobila obtíže, je dobře vetříti do nozdry tracku vaseliny nebo kalrovaného krému nebo podobného přípravku Anebo všňupni chvílemi trochu výtažku z lisky (lískový

24