Stránka:Vlastivěda moravská - Třebický okres - 1906.djvu/88

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

73

právo na prodej soli a výčep Svídnického a Pražského piva, trpěli křivdy; Jihlavští nutili klášterské lidi v Kozlové a v Lukách, aby jim robotovali. Opat Matěj proti takovému bezpráví se ohradil a ve stížném listě na radu jihlavskou vyslovil naději, že něco podobného se opakovati nebude, poněvadž má královský zákaz na to. R. 1462 opět vyzývá jihlavské, aby mu pole v pokoji nechali, poněvadž na rozkaz králův přistoupil k příměří.

Souseda Jaroslava z Lomnice pohnal r. 1464, protože mu nedával ze Studeneckého rybníka 8 kop ryb z každého lovu. Také měšťané Třebičtí, kteří pevnostní zdi ve válkách porouchané si opravili. Hrádek a Strážnou horu opevnili, aby nepřítel z blízkých návrší do města střileti nemohl, zprotivili se opatovi, svému vrchnímu pánu. Příčina vzpoury té není dosud objasněna;[1] snad to zavinily protivy ve víře mezi většinou obyvatelstva třebického, tehdy již kališnického a opatem-katolíkem. Teprve po dlouhém vyjednávání, které vedli manové klášterní, snad i na domluvu krále samého, měšťané se podali.

Za těch svízelů klášter zastavoval statky dále nejen vzdálené, nýbrž i nejbližší: Sokolí a Vickov Zachovi z Jemničky za 102 zl., Střížov Močihubovi za 55 kop, Čechtín Ješkovi z Kvíčovic za 52 kop, Svatoslav za 100 zl. uh. a 10 kop Vidlákovi, Radošov Janu Komárovskému a Alžbětě z Odlochovic za 500 zl., těmže Címěř za 100 zl., Hartvíkovice Škornovi z Litrbachu za 220 zl., témuž a jeho bratřím Peškovi a Jakubovi Sedlec za 630 zl. Mimo to zastavil Bitovčice, Kochanov, Rybné, Rycherce, Řehořov, Zhoř Pivcovu a j. Někteří použili hromadného zastavování klášterských statků, aby bezprávně ve vzdálenější vesnice klášterské se uvazovali, jiní zpěčovali se vydati vesnice, když jim peněžitá zástava navrácena byla: z čehož klášteru povstaly nemilé soudy:

R. 1466 kněz opat a konvent pohnali Jindřicha Vojka z Vidbachu z 35 kop, že drží ves klášterskou Zhorce v zástavě, že oni mu chtěli peníze vedle zápisu dáti a on jich vzíti nechtěl, dále ho pohnali z 50 hř. gr., že drží jejich pustou ves Horšov, nemaje k ni práva. Též pohnali Jana Klusáčka ze Zhoře z 50 hř., že jim drží klášterskou ves Nadějov a žádný zápis na to od

  1. Viz šk. rady Ad. Kubeše spis: „Manové bývalého benediktinského kláštera Třebického“.