Stránka:Vlastivěda moravská - Příborský okres - 1917.djvu/126

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

122


o 3 třídách s pětitřidní národní školou. R. 1886 otevřená soukromá německá škola, vydržovaná německým „Schulvereinem“, původně dvoutřídní, později na trojtřídní rozšířena a do správy zemské převzata, do které chodila a dosud chodí značná část dítek, německé vyučovací řeči neznajících. Mimo to r. 1902 vyškolena Skotnice Nicméně školství ulěšeně se rozvijí, takže škola dívčí pětitřidní má 5 odboček a trojtřídní měšťanská 2 odbočky. Chlapecká škola od r. 1694 pod správou piaristskou, původně dvoutřídní, později na čtyřtřidní rozšířená, trvala do r. 1870. Následkem školních zákonů z r. 1870 vypověděl provinciál L. Zink smlouvu s obcí o udržováni hlavni školy a tatáž stala se r. 1871 školou národní pod správou zemskou. Nová budova postavena stavitelem Jos. Ryšavým z Kojetína za 89.421 zl. 28 kr. a slavným způsobem 17. září 1891 vysvěcena. (Obr. 23.) R. 1907 přistavěno po 1 třídě na obou křídlech v přízemí a ve 2 patrech. Škola chlapecká má nyní 6 tříd s 5 odbočkami školy obecné a tři třídy školy měšťanské. Kromě škol národních a měšťanských zřízena v r. 1885 mateřská školka B Methodějka“, která původně umístěna byla v soukromém domě čís. 43, později převedena do budovy čís. 19.

Prvním ředitelem měšťanské školy Josefem Mňukem, činným pracovníkem ve škole i ve veřejnosti, zařízena pokračovací průmyslová škola dvoutřídní a mimo to i pokračovací škola hospodářská. která však po jeho odchodu do Zábřehu n./Od. zanikla. Ministerským vynesením 11. června 1906 povolena a zřízena pokračovací škola kupecká. Snaha k povznesení průmyslového ducha vedla část obecního výboru i s příznivci k tomu, že r. 1884 zřízena byla košíkářská škola. Výsledky však neodpovídaly očekávání a obnosy věnované účelu tomu jednotlivými podporovateli nestačily k vydržování školy, načež škola v r. 1888 uzavřena.

Největšího významu pro duševní rozkvět města a širšího okolí mělo zřízení latinských škol piaristských. (Viz Dějiny.) Na vydržování budovy a kostela ustanoven kapitál 4000 zl. r. na 5% úroky s podotknutím, že zbude-li něco z těchto úroků, má býti dobro zdání představených koleje (totiž rektorů) ponecháno na zakoupeni odměn a pro obveseleni mládeže, jakož i k poznenáhlému pořízeni potřeb k provozování komedií (divadelních her) aneb deklamaci. Do nové budovy vtáhli piaristé teprve 14. května 1700. Navštěvovány byly školy humanitní mládeži z města, z okolí, jakož i mládeži šlechtickou, o čemž svědčí časté návštěvy okolní