Stránka:VERNE, Jules - Děti kapitána Granta (Beneš).pdf/59

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

zátokou nazvané od Bougainvilla; v dálce hrály si na moři tlupy tuleňů a velryb, jak to bylo patrno dle stříkání proudů vody do výše, což bylo viděti na čtyři míle daleko. Konečně obeplul Dunkan mys Froward, který byl ještě pokryt posledními ledy zimními. Na druhé straně úžiny, na Ohňové zemi, zvedala se na šest tisíc stop vysoká hora Sarmiento, obrovská hromada skal, oddělených od sebe pásmy oblak, takže se zdálo, jako by ty skály v oblacích jakési vzduchové souostroví tvořily. Jest to vlastně mys Froward, kterým končí americká pevnina, neboť mys Horn není leč osamělou skalou vybíhající do moře na padesátém šestém stupni šířky.

Za tímto místem úžina se stává ještě užší mezi poloostrovem Brunšvíkem a zemí Désolation, dlouhým to ostrovem, který se táhne mezi tisíci ostrůvky, jako když velryba se octne mezi pobřežními oblázky. Jaký to rozdíl mezi tímto protrhaným a prorvaným zakončením Ameriky a určitým a přesným koncem Afriky, Australie neb Indie! Jaká neznámá katastrofa rozdrobila ohromné toto předhoří protažené mezi dvěma oceány?

Po březích úrodných následovaly břehy holé, vyprahlé, vzhledu zdivočilého, které svými roklemi, stržemi a záhyby tvořily nejzamotanější labyrint na světě. Dunkan bez rozpaků a bez obav sledoval tyto záhyby a zatáčky a mísil chumáče dýmu svého s mlhou skalami prorývanou. Aniž uvolnil rychlost svou, plul kolem několika faktorií španělských, zřízených na těchto opuštěných březích.

U mysu Tamarského úžina se šířila; jachta měla dosti volného místa, aby obeplula strmý břeh ostrovů Narboroughských a přiblížila se k pobřeží jižnímu. Konečně třicet šest hodin po vstupu do úžiny bylo viděti skály mysu Pilaresského na krajním cípu země Désolation. Moře širé, volné, zářící rozkládalo se před jeho přídou a Jacques Paganel, vítaje je posunkem nadšeným, byl tak hluboce dojat jako druhdy Ferdinand Magellan sám, kdy Trinidad[1] pocítila svěží vítr Tichého moře.

X.

Na třicátém sedmém rovnoběžníku.

Osm dní po obeplutí mysu Pilaresského Dunkan vjel plnou parou do zátoky Talcahuanské, velkolepého to limanu asi dvanácte

  1. Loď, na které Magellan plul.