Stránka:VERNE, Jules - Děti kapitána Granta (Beneš).pdf/28

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

bylo, že si netroufal mysliti na to, aby se odloučil od choti své. Ježto však lady Helena sama si přála vydati se na cestu, zhostil se veškeré váhavosti. Služebnictvo zámecké uvítalo tento návrh s nadšeným voláním; vždyť běželo o to, aby zachráněni byli bratři, kteří byli Skotové jako oni sami, a lord Glenarvan se připojil k provolání slávy, jež náleželo paní z Luss.

Rozhodnuto ihned o odplutí, ježto nesměla se ani chvíle ztratiti. Ještě téhož dne lord Glenarvan zaslal Johnu Manglesovi rozkaz, aby s Dunkanem zajel do Glasgowa a aby vše přichystal k cestě do jižního moře, která po případě se může státi plavbou kolem světa. Ostatně když lady Helena pronesla svůj návrh, nepřechvalovala způsobilost lodi Dunkana; byl vystavěn velmi pevně, měl velikou rychlost a mohl bez obavy pokusiti se o cestu s dalekým cílem.

Byl to nejpěknější vzor parní jachty; loď měla nosnost dvě stě deset tun, a první lodi, které přistaly k Novému světu, Kolumbovy, Vespucciovy, Pinçonovy, Magellanovy, byly rozměrů mnohem menších. [1]

Dunkan měl dva stěžně: jeden přední s velkou plachtou, dvoustěžňovou to plachtou, s malou plachtou vrcholkovou a malým bramsem; hlavní stěžeň nesl plachtu brigantinovou a vrcholkovou, mimo to měl velkou třírohou plachtu rozpiatou mezi oběma stěžni, pak malou třírohou plachtu a plachty na lanoví. Plachtoví bylo tedy dostatečné, aby pomocí jeho jachta těžila z větru jako prostá loď plachetní; ale především spoléháno na sílu mechanickou, uzavřenou mezi boky jejími. Její stroj, jenž měl skutečnou sílu stošedesáti koní a byl sestaven dle nové soustavy, měl přístroj k rozepětí páry pokud možná největšímu; byl to stroj o vysokém tlaku a uváděl v pohyb dva šrouby. Dunkan napiav všecku páru mohl dosíci rychlosti až dotud nevídané. A skutečně při svých prvních pokusech v zálivu Clydském, jak to bylo viděti na patent-logu“,[2] dosáhl rychlosti až do sedmnácti mil za hodinu.[3] Tak jak byl, mohl tedy vykonati cestu kolem světa. John Mangles nepotřeboval ničeho, leč postarat se o dostatečné jeho zásobení.

  1. Čtvrtá cesta Krištofa Kolumba byla vykonána se čtyřmi loďmi. Největší z nich, karavela kapitánova, na které se nalézal Kolumbus, měla 70 tun nosnosti; nejmenší měla jich jen 50. To byly vskutku jen pobřežní lodi.
  2. Patent-log jest nástroj, který rafiemi na kruhu, jenž na stupně jest rozdělen, naznačuje rychlost lodi.
  3. 17 mil neb uzlů. Námořní míle čítá 1852 metrů; 17 námořních mil činí 7,7 mil, tedy téměř 7 francouzských mil (lieus) po 4 kilometrech.