Stránka:Svetozor r25 c22 text.pdf/22

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

z povahy materiálu a nástroje, jímž je proveden. V následujícím obrazci seřadil jsem rozmanité druhy okeniček v lomenicích, také jsem připojil různé typy makoviček, jak ti nás zovou zakončení nad špičkou lomenice se zvedající, prostý článek, kterýž však vyšel z téhož citu pro určité vytčení a korunování štítu jako krásné řecké akroterion.

Obě chalupy z Března u Mladé Boleslavi nakreslil jsem dle náčrtků filosofa p. Šimáka. kterýž sbírání lidových památek se vzácnou horlivosti se ujímá. Z vyobrazení jsou zřejmý některé zvláštnosti, jimiž stavení ta od našeho typu horského se liší. Tak zejména nalezneme na lomenici na místě úzkých latí širší prkénka, prostá i vykrajovaná. Též paprskovitá úprava pod kabřincem, pak balustrádovitě vykrajovaná prkna v zábradlí podsíní jsou tu zvláštní.

Příklad pana Šimáka, jenž jako mladinký gymnasista putoval se skicovní knížečkou po okolí svého rodiště, snad bude povzbuzením naší studující mládeži, aby podobné činila. Zejména též fotografové amatéři, jichž je po venkově již hojné a jichž ještě více co léto z Prahy po různých krajích Čech se rozjede, vykonali by záslužnou práci, kdyby se svými aparátky také před prostými chalupami Českých dědin se zastavovali. Na základe materiálu, takto na všech stranách naší vlasti nastřádaného, bude povolaným znalcům umožněno důkladné studium našeho vesnického dřevěného stavitelství.

Snad také v oddělení lidovému umění na zemské jubilejní výstavě věnovanému se setkáme se snůškou podobných vyobrazení částí chalup a celků. Nejnázornějším příkladem bude Pražanům a cizincům ovšem sama česká chalupa, zbudovaná architektem p. Wiehlem, k níž také pisatel těchto řádku studiemi svými přispěl. Tak použito k lomenici v čele nad světnicí se zvedající příkladu z Jilovic čísla 2., výměnku sloužila za vzor chalupa občana Loudy z Benátek, vrata a plot jsou zhotoveny dle statku Dlaskova v Dolankách atd.

Kéž by názorný tento příklad české chalupy se svou prostou doškovou střechou, postavený do středu moderní nádhery výstaviště, sloužil též zároveň za povzbuzení zámožným kruhům našeho občanstva, aby budujíce si letní sídla přihlížely k národnímu jich rázu. Nalezlo by se zajisté architektů, kteří by motivů daných dovedli upotřebit pro stavby se žádoucím komfortem vypravené a kteří by dovedli přetvořit českou chalupu ve villu způsobem šťastnějším než tím, který je nám před oči postaven v tak mnohém letním sídle ve „slohu švýcarském“ vybudovaném.

Úspěchy dosažené s obrozením národního vyšívání mohou nám býti zárukou, že snad dojde i na jiné druhy umění lidového. Snad dočkáme se české typické villy, též zařízené nábytkem, malovaným podle vzorů selských, jež umělecký takt obratného umělce průmyslníka potřebám moderního vkusu přizpůsobil. Bohdá, že též tím směrem výstava lidového umění v české chalupě bez následků žádoucích nezůstane. Nechť provází tento výběr památek staré selské umělé práce z krajů Českých do prostor chalupy snesených starodávné požehnání, napsané pod kabřincem výměnku:

Pán Bůh
žehnej domu tomu.
vystavěl jsem, nevím komu.
Kdo v něm bude přebývat,
tomu rač Bůh požehnat.


Edvard Jelínek.

V úvodní stati svých Slovanských návštěv vypravuje E. Jelínek zajímavou episodku z podání rodinného. Jeho děd, mistr počestného řemesla řeznického v Litomyšli, jal se bádati v dějinách svého rodiště a výsledky tohoto svého úsilí vydal jakožto třísvazkový dějepis města Litomyšle. Cenná