Stránka:Stavby Ústředního spolku československého průmyslu cukrovarnického.djvu/9

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka byla zkontrolována


II. Obytné domy na Letné.

Za daných kritických poměrů obytných v Praze v letech 1919 a dále bylo nutno energicky starati se o ubytování rozmnoženého personálu, proto na Letenské pláni, nad Štolou Rudolfovou, vystavěny byly v letech 1921-22 dva činžovní domy pro úředníky spolku cukrovarnického, Výstavbě věnována byla zvláštní péče, neboť budoucí zastavění Letné, jistě monumentální, vyžaduje velkorysosti.

Obr. 10. Průmyslová tiskárna na Letné.

Řadový dům činžovní s velkými byty řešen jest jako palácová vila; těžiště celého půdorysu bylo vyřešení prvého patra, jež připojeným zahradním křídlem rozšiřuje komfortní byt prvého patra do přízemí velkou zahradní jídelnou a spojuje přímo byt se zahradou zvláštním schodištěm. Servírování do zahradní jídelny z kuchyně, umístěné ve dvorním křídle prvého patra, děje se výtahem na jídlo, Tento byt tvoří úplně samostatnou část se zvláštním provozem, vlastními, zcela oddělenými sklepy a bohatým příslušenstvím, takže jedině hlavním vstupem ze společného schodiště zachovává ráz domu činžovního. Ve druhém patře jest opět samostatný byt, ovšem bez zahradního křídla V ostatních patrech jsou vždy dva byty a ve čtvrtém patře pamatováno jest na byty pro svobodné úředníky. V domě jest výtah, ústřední topení centrální, ohřívání vody a vyssávač prachu.

Kuchyně a koupelny jsou dokonale vyzbrojeny a při zařizování jich dbáno estetických a hygienických požadavků. Zvlášť dokonalým zařízením společné strojní prádelny a žehlírny byly domácí práce v jednotlivých bytech značně ulehčeny.

Pří stavbě domu použito bylo vesměs betonových konstrukcí. Průčelí vyznačuje se architektonicky bohatou plastikou, jež docílena byla prolomením průčelní zdi a vytvořením krytých balkonů u bytů prvého, druhého a třetího patra, pro osvěžení obytných místností a pro jedinečně krásnou vyhlídku. Čtvrté patro řešeno jest mansardovitě z ohledů výškových.

Hlavní motiv architektonický tvoří vchod, který, jak svojí jednoduchou a výraznou plastikou tak i sochařskou výzdobou, náležitě se zdůrazňuje. Celé průčelí provedeno jest z umělého kamene, podhledy hlavní římsy a balkonových podest obloženy jsou barevnou mosaikou. Klempířské práce jest měděné. Ornamentální práce na kovaných mřížích železných jsou z plechu měděného a částečně v ohni zlacená. Střecha jest prejzová. Hlavní vchod ornamentální výzdobou pokračuje do vestibulu, který obložen jest sliveneckým mramorem. Zajímavé vyřešení vstupu a vestibulu k hlavnímu schodišti a výtahu má palácový ráz.

Rohový dům činžovní jest pro menší byty, s moderním vnitřním zařízením. Konstrukce jsou betonové. Klidné průčelí navazuje architektonický na řadový dům hlavní římsou a soklem, Roh vyřešen arkýři, které vyžadují plastiku řadového domu. Římsy a sokl budovy provedeny jsou z umělého kamene a jsou kamenicky opracovány; ostatní plochy omítnuty jsou umělou škrábanou omítkou.

III. Průmyslová tiskárna na Letné.

Plány i stavba »Průmyslové tiskárny« na Letné v ulici Dobrovského byly provedeny v roce 1921 a 1922. Celá budova o uliční frontě dlouhé 50,15 m jest průjezdem rozdělena na menší část obytnou s kancelářemi v přízemí a v I. patře a s byty pro úředníky tiskárny, a na větší část vlastní tiskárny, která jest tvaru U, s kratšími křídly kolmými k ulici a s možností rozšíření v přízemí o velkou strojovnu jimi sevřenou.

Tiskárna jest umístěna v přízemí, třech patrech a podkrovní části. Dělí se na část vlastní a oddělení reprodukční. V přízemí, přibližně v úrovní chodníku, jest velká strojovna, v I. patře barvotiskové stroje, v II. patře sazárna a