Stránka:Sedláček, Jaroslav - Výklad posvátných žalmů I.pdf/83

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

k době, kdy byl David Saulem pronásledován, jmenovitě tehdy, když byl na poušti Maon lidem Saulovým obklíčen, že si již zoufal, domnívaje se, že nebude moci vyváznouti (1. Kr. 23 26). Když byl Boží pomocí osvobozen, tehdy mohl svůj dík slovy žalmu 4. podobnými vyjádřiti.

V mystickém smyslu předpovídá Kristus slovy tohoto ž. povýšení svého jména, bohatost a klid budoucí církve. Sv. Augustin vyznává, že byl tímto žalmem velice dojat (conf. 94)

L. 2Když jsem vzýval, vyslyšel mne Bůh mé spravedlnosti;
V soužení jsi mně uvolnil.
Smiluj se nade mnou a vyslyš mou modlitbu.

H. 2Vyslyš mé volání, Bože mého práva;
V tísni jsi mně uvolnil.
Buď mně milostiv a slyš mou modlitbu!

2. Když jsem vzýval, vyslyšel… v lat. dle řeckého εἰςήκουσέ μου činí zmínku o minulosti, kde Hospodin žalmistu vyslyšel; s tím souhlasí následující věta: v soužení jsi mně uvolnil. V hebr. jest imperativ: vyslyš! Boha jmenuje zde tak, jako Jej jinde jmenuje Bohem svého spasení (245), Bohem svého práva, který zná žalmistovu spravedlnost a může ji obhájiti. Prosba pěvce jest odůvodněna tím, že se jemu již jindy Boží pomoci dostalo: V tísni (soužení) jsi mi uvolnil jest obrazně řečeno. Tíseň působí starosti, útisky a soužení; když těch Bůh žalmistu zbavil, rozšířil zase jeho srdce, uvolnil jemu. Smiluj se nade mnou: neprosí za odpuštění hříchů, ale spíše za přízeň a dobrotivost Boží; dle hebr. buď mně milostiv.

2.אֱלֹהֵי צִדְקִי‎ překládáme zde: Bože mého práva a nikoli dle 26: Můj spravedlivý B. — zde nechce vytknouti tuto Boží vlastnost (j. 58 11-18 milostivý Bůh). De Lagarde čte v poslední větě též perfekta, jako odůvodnění prosby: חַנַּנִי‎ a שָׁמַע‎.

L. 3Lidští synové, dokavádž (budete) těžkého srdce?
Proč milujete marnost a vyhledáváte lži?
L. 4A vězte, že podivuhodným učinil Hospodin svého svatého;
Hospodin mne vyslyší, když k němu budu volati.