Stránka:Sedláček, Jaroslav - Výklad posvátných žalmů I.pdf/81

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

L. 8Nebo zbil jsi všechny, kteří byli bez příčiny mými nepřáteli,
Zuby hříšníků jsi setřel.
L. 9Hospodinova jest spása,
A na Tvém lidu Tvoje požehnání!

H. 8Neboť biješ všechny mé nepřátele do obličeje,
Zuby bezbožníkům zvyrážíš.
H. 9V (rukou) Jahve jest spasení,
Nad Tvým lidem Tvé požehnání. Sélā.

8. Dovolával se Boží pomoci proto, že již kdysi poznal, jak jej Bůh zbavil jeho nepřátel. Hebr. znění jest výraznějším: Biješ všechny mé nepřátele do oblíčeje; políček byl pohanou, potupným snížením (3 Kr. 22 24, Job 16 10, Mich 5 1), zde byly to rány, jimiž nepřátelé zbiti a přemoženi jsou; paralelně s tím dí: zuby bezbožníkům zvyrážíš; divým zvířatům přeráželi čelisti, aby nemohla kousati, škoditi (ž. 57 7). Ničí jejich sílu, pokud mohla škoditi, a tak pomáhá svému věrnému.

9. Těmi slovy uzavírá svou píseň a doznává ku chvále Boží: Spása náleží Hospodinu, jest v jeho rukou, On může tedy pomoci (ž. 36 39 spravedlivým). Pěvec projevuje, že miluje svůj lid, že jeho záležitost jest záležitostí i lidu, neboť na svůj lid, na lid Boží svolává Boží požehnání: Na lidu budiž Tvá přízeň, Tvá dobrotivost! neboť žehnání Boží jest již prokazování dobrodiní, udělování darů B.; u lidí zůstává žehnání přáním.

8. לחי‎ jest v akkus. po הכית‎ a značí dolejší čelist, bradu — ale též tvář (3 Kr. 22 24, Pís. 1 10, 5 13); LXX četli לְחִנָּם‎ a překládali ματαίως (zkráceně לחנ׳‎ psáno), Vulg. sine causa — bez příčiny. Perf. bylo by lze vykládati též významem jistoty, dle níž vidí žalmista své nepřátele zničené a sebe osvobozena, ač za to teprve prosí.

9. לַיהֹוָהלְיַהְוֶה‎ naznačeno, že spása jest v moci, v rukou Boha Jahve; ל značí majitele.

V žalmu 3. shledávají též modlitbu trpícího Krista: obklíčen nepřáteli (v. 2.), v Boha spoléhá (v. 4.); zdálo se že podlehl když zemřel a byl položen do hrobu, ale po-