Stránka:Sedláček, Jaroslav - Výklad posvátných žalmů I.pdf/73

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

L. 4(Ten), jenž přebývá na nebesích. směje se jim,
A Hospodin posmívá se jim.
L. 5Tehdy promluví k nim ve svém hněvu
A poděsí je ve své prchlivosti.
L. 6»A já ustanoven jsem od něho králem
Na jeho svaté hoře Sionu,
(jenž) Ohlašuje jeho přikázaní.

H. 4(Ten), jenž trůní na nebesích, směje se;
Pán jim se vysmívá.
H. 5Potom promluví k nim ve svém hněvu
A poděsí je ve své zlosti:
H. 6A (přec) jsem já ustanovil svého krále
Nad Zijjônem, svým svatým vrchem,
H. 7Chci oznámiti (to) ustanovení.

4. Naproti králům »země« jest král »nebes,« jenž jest pánem všeho, jemuž nikdo s výsledkem odporovati nemůže. Trůní na nebesích, ve své slávě a moci, a směje se jim: obrazně, metaforicky řečeno o Bohu podle lidského jednání; víť dobře, že námahy a pokusy lidí proti Němu jsou bez účinku, a že se obrátí k hanbě a k neštěstí těch protivníků.

5. Tehdy promluví: potom, když byl seznal jich vzpouru; obrátí se jaksi smích, při němž bezbožní dle své libosti se bouří, ve hněv Boží. I o hněvu Božím a o Jeho prchlivosti mluví P. sv. toliko obrazně, představujíc Boha o lidských vlastnostech; hněv B. znamená jeho trestající spravedlnost, slovo spravedlnosti poděsí protivníky. Mluví Bůh též skutky, když stíhá bezbožné zaslouženým trestem. Takový trest nevede ku spasení, proto prosí žalmiSta v 6 1: »Hospodine. nekárej mne ve svém hněvu a v prehlivosti své netrestej mne.«

6. Hospodin poděsí protivníky Svého Pomazaného slovy: »Kterak se odvažujete, bouřiti se, když jsem já jej ustanovil králem (a přec; v hebr.) nad Sionem t. j. aby nad Sionem vládl.« Sion jest vrch, na němž stával dům Boží v Jerusalémě, často jest tím jménem míněn Jerusalém; svatým se zove, poněvadž na něm stála archa a chrám, a proto může býti obrazem messiánské církve.

Messiáš sám dokazuje svým nepřátelům, že byl usta-