Stránka:Sedláček, Jaroslav - Výklad posvátných žalmů I.pdf/67

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

Slova: a vše, cokoliv činí, zdaří se mu, bylo by lze též vykládati o tom, že strom dobré ovoce přináší; avšak poněvadž to již jednou bylo řečeno, vysvětlíme je snáze o spravedlivém, jemuž se vše daří, aneb k dobrému obrátí (jak dí sv. Pav. k Řím. 8 28. »Těm, kdo milují Boha, spolupůsobí vše k dobrému«).

3. עֵץ‎ hromadně míněno, proto následuje: při struhách פַּלְגֵי‎ (rozdvojení, rameno).

Přirovnání spravedlivého ku stromu jest obvyklým (Job 8 16 15 32 ž. 92 13). Kořenem jeho jest pokora a láska k Bohu, z těch vycházejí jako ratolesti různé ctnosti; čím hlubší kořeny, tím lépe odolá a odpírá větrům a bouři. Ezech. 47 12 jest podobným tomuto verši, avšak to nemůže býti dostatečným důkazem, že by byl verš tento ze 6. neb 7. století.

L. 4Nikoliv tak bezbožní, nikoliv tak;
Ale jako prach, jejž zmítá vítr od svrchu země.

H. 4Nikoliv tak bezbožní:
Ale jako plevy, kteréž rozmítá vítr.

4. Bezbožní mají zcela jiný osud; nikoliv tak: antitheticky, není jim tak, nebude jim tak, jako spravedlivým, nejsou jako spravedliví. Nejsou jako zavlažovaný a plodný strom, ale jako plevy (v hebr.), jež vítr pro jejich lehkost snadno rozmítá. Obraz tento byl na Východě velmi obyčejným; obilí bylo vyšlapováno neb mláceno pod šírým nebem na vyšším, větru přístupném místě, aby při provívání suché, lehké plevy větrem odděleny a odneseny byly od zrna. Bezbožní jsou neužitečni jako plevy, budou pohozeni a nezanechají po sobě památky jako plevy větrem zanešené. Větrem lze rozuměti spravedlnost Boží, též jejich vášně a především pýchu, která je ovládá a do záhuby vede.

L. 5Protož neobstojí bezbožní na soudu,
Ani hříšníci ve shromáždění spravedlivých.

H. 5Protož neobstojí bezbožní na soudu,
Ani hříšníci v radě spravedlivých.

5. Protož, poněvadž nejsou ničím (jako plevy), neobstojí. Resurgere nemá zde významu: nevstanou — ale