Stránka:Public Money Public Code – Modernising Public Infrastructure with Free Software (Wikisource test).pdf/5

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována

Francesca Bri a Francesca Bria je vedoucívýzkumná pracovnice a poradkyně Evropské komise v programu Budoucnost internetu a strategie inovací. Titul Ph. D. v oboru inovace v ekonomice získala na vysoké škole Imperial College v Londýně a titul M. Sc. v oboru digitální ekonomika na Birbeck College, University ofLondon.

du je navíc způsob, jak vrátit peníze daňových poplatníků společnosti. V neposlední řadě je to etické a politické rozhodnutí. Město Barcelona má konkrétní nařízení pro datovou nezávislost a digitální etické normy, tj. směrnice, které stanovují, že digitální informace a infrastruktura, kterou používáme, mají být veřejným vlastnictvím, tedy vlastnictvím občanů.

Jak bude situace vypadat za 5 let?

Platforma Sentilo je provozována konsorciem a je opětovně používána v Dubaji, USA, Itálii a dalších částech Evropy. Platformu Decidim už používá více měst a máme ambici ji dále šířit. Máme i další projekty, např. projekt pro elektronickou identitu, který sdílíme s menšími radnicemi v Katalánsku.

Barcelona soustavně vyvíjí softwarové aplikace Také si udržujeme přehled o tom, která města vya nástroje. Pokud s něčím začínáme od nuly, víjí a provozují svobodný software. Např. v Heldáváme přednost použití svobodného a otevřené- sinkách byla vyvinuta velmi dobrá aplikace pro ho softwaru. Digital transforsdílení přepravy (taxi, auta, komation plan (Plán digitální la) a používají i další aplikace transformace) nás zavazuje inřešící problémy podobné navestovat 70 % svého ročního „Spolupracujeme se šim. Spolupracujeme s Amsterozpočtu do vývoje svobodnérodamem a Turínem a mnoha 3 000 společnostmi, ho a otevřeného softwaru. dalšími městy. To by bez svobodného softwaru nebylo možné. 60 % z nich jsou Postupně se rozbíhá migrační plán s pilotním projektem malé a středně velké Zmínila jste, že 70 % rozpočtu na migrace pracovních stanic na nový vývoj se týká vývoje svofirmy.“ operační systém s úplně bodného softwaru. Má to nějaký otevřeným zdrojovým kódem. dopad na místní ekonomiku? Ale nejde jen o pracovní stanice, celá informační infrastruktura se posunuje Svobodný software často vzniká na místě a forsměrem k otevřeným standardům, otevřeným muje technologický „ekosystém“, což posiluje cloudovým službám a interoperabilitě. Pro ta- společnou a inovativní ekonomiku. Veřejné zaková rozhodnutí je důležité nezáviset na jedné kázky mohou vytvořit nové trhy a pozdvihnout osobě nebo na politické orientaci jedné vlády. místní průmysl. V současnosti spolupracujeme Myslím si, že správná cesta, jak realizovat takový v rámci veřejných zakázek se 3 000 společnostmi, přechod, je začít u jednotlivých institucí, zvýšit z toho přes 60 % jsou malé a středně velké firmy. pravomoc jejich zaměstnanců, investovat do ško- Tyto firmy profitují z toho, že zaručují nezávislost lení a sdílet znalosti. na jednom dodavateli a nekladou si žádné počá-

7

Sentilo je platforma, která zpřístupňuje k dalšímu zpracování obrovské množství informacízískaných z prostředí. Informace jsou generované různými zařízeními senzory hluku, senzory znečištěníovzduší, detektory přetížení dopravy, apod. Platformu používá a podporuje různorodá komunita obcí, měst a organizací.