Stránka:Public Money Public Code – Modernising Public Infrastructure with Free Software (Wikisource test).pdf/2

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována

Co j e to svobodný software? Principy svobodného softwaru jsou jednoduché, složitější je jeho licencování a orientace v terminologii. Vysvětlíme to základní. Termín svobodný software (Free Software) zavedl Richard M. Stallman v roce 1986. Anglické slovo „free“ se v tomto případě vztahuje ke svobodě nikoli ceně. Svobodný software zaručuje uživatelům čtyři základní svobody. Absence nejméně jedné z těchto svobod znamená, že software je proprietární, tj. má vlastníka, který uživatelům určuje přesný způsob používání daného softwaru.

Čtyři svobody Svobodný software se může používat k jakýmkoli účelům a nemá žádná geografická nebo časová (vypršení licence) omezení. Svobodný software může být zdarma sdílen a kopírován.

Používat

Studovat

Sdílet

Zlepšovat

Licence

Svobodný software a jeho zdrojový kód může být bez dodatečných povolení nebo jiných omezení studován. Svobodný software může být kýmkoli modifikován a tyto modifikace mohou být dále veřejně sdíleny.

Čtyři svobody jsou zaručeny licencí softwaru. Free Software Foundation a Open Source Iniciative spravují seznamy přezkoumaných a schválených licencí. Aplikace nemůže být považována za svobodný software, není-li licencována podle některé z nich. Licencí existuje celá řada a liší se zaměřením. Konkrétní výběr je otázkou strategickou, doporučuje se však volit mezi těmi nejrozšířenějšími.

Terminologie V průběhu času se objevily další názvy pro svobodný software. Častou motivací pro tyto názvy byla snaha zdůraznit některé konkrétní aspekty nebo snaha předejít nedorozuměním.

Open Source

Název byl zaveden v roce 1998 v rámci marketingové

Svobodný software (Free Software)

Libre Software

V tomto názvu je nejednoznačné anglické slovo „free“

Původní název z roku 1986

FOSS / FLOSS

Zkratky z Free (Libre) a Open

kampaně za svobodný software

nahrazeno francouzským a španělským slovem „libre“

Source Software

Úroveň svobody, kterou konkrétní software nabízí, je vždy určena licencí nikoli názvem. Jinými slovy – všechny uvedené názvy znamenají totéž. ···························································································· 1 Další informace o různých kategoriích licencí: https://fsfe.org/freesoftware/basics/comparison 2 https://www.gnu.org/licenses/license-list.html 3 https://opensource.org/licenses/category

4