Stránka:Pospíšil, Josef - České úlohy šachové.pdf/29

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

a silnější. Konstrukce tempová, nepřipouštějíc vůbec žádného přímého útoku, patrně jest dokonalejší veškerých konstrukcí s hrozbou, ovšem kdy již z postavení na prvý pohled se řešiteli nutnosť tempa nejeví.

Stavba úlohy jest po jistý stupeň měrou techniky problemistovy, ovšem pouze po onen stupeň, pokud autor sám důležitosť konstrukci přikládá. Úloha, ve které výtečná konstrukce sil útočných pojí se ladně s duchaplným užitím sil obranných, má vždy ráz díla mistrovského. Takovéto hluboké založení úlohy skytá do jisté míry náhradu za nevynikající cenu obsahu, spojeno jsouc však s obsahem krásným a rozsáhlým, tvoří skutečné dílo mistrovské; těch ovšem v takovéto spůsobě literatura šachová vykazuje nemnoho. Však stejnou chybou, jako by bylo podceňovati konstrukci, jest i přeceňovati ji. Někdy skladatelé zapomínají na důležitosť vlastního obsahu a veškeru pozornosť věnují pouze formě. Podobně jako nelíbí se nám krásný obsah znešvařený chatrnou stavbou, zavrhujeme také výstřednosť směru opačného. Také jest zavrhnouti snahu, zlepšiti konstrukci vlastní na úkor jiných zákonů uměleckých. Jmenovitě stavba tempová bývá často příčinou různých poklesků proti jiným požadavkům. K provedení tempovému vůbec většina myšlének není schopna, zvláště úloha stylu složitějšího; kde konstrukce tempová neprozrazuje se již různými, oku znalce patrnými známkami, jest vždy dílem řídkým, prací mistrovské techniky.

Lepší však harmonický celek veškerých různých požadavků, nežli dokonalosť ve směru jednom, všednosť a porušování esthetických zákonů ve směru druhém.