Stránka:Pospíšil, Josef - České úlohy šachové.pdf/15

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

úplnou myšlénku, neb aspoň v rozvoji jejím se objevují, je-li myšlénka ta složitější.

Jednoduchým motivem, velmi často se vyskytujícím, jest odlákání některé figury, která měla pro obranu důležité místo a umožnila teprve tahem svým pokračování k cíli vedoucí. Tento jednoduchý motiv připouští, největší rozmanitost a takořka u většiny úloh jest více méně důležitou částí myšlénky. Opakem jest přilákání, přivedení figury některé na pole v jakémkoliv ohledu důležité.

Často provádí se v úloze uprázdnění některého pole, pro útok aneb i obranu důležitého. Tu táhne figura z pole svého jinam k tomu konci, aby na její původní místo mohla postaviti se v některém z příštích tahů figura jiná. Opakem toho jest zastavení pole, při čemž figura zaujme některé místo za tím účelem, aby zabránila jiné přístup na pole příslušné. Jesti to motiv také velmi často užívaný, jmenovitě když tvoříme konečnou síť matovou a zastavujeme některá pole pro obranu důležitá.

Jiný jednoduchý motiv zove se ražení dráhy. Při tom odstraníme figuru, která stála jiné v cestě, takze může, nerušena více v pochodě svém, dostati se na určené místo. I zde vyskytuje se zase opačný způsob zamezení působnosti některé figury. Idea úlohy založena jest také v ukázce zvláštního rázu působnosti nějaké figury nebo v harmonickém spolupůsobení více figur v určitých posicích a vrcholí často v různých obětech figur, které jsou buď prostředkem k přivodění myšlenky, někdy však i podstatnou její součástí.

To jsou asi nejdůležitější základní jednoduché motivy, které vystupují ovšem v přerozmanité podobě a různém spojení. Idea úlohy zřídka vtělena bývá v jediný takový obrat, častěji jeví se nám jakožto harmonický celek různých motivů, z kterých nejvýznačnějši tvoří pointu úlohy.