Stránka:Nektere starozitne pamatky mesta Trebice v Morave.pdf/4

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována
358
Archeologické procházky po jižních Čechách.


Letha panie 1588 w nedely po stv. Waclawu Urozena Pani Pani Bohunka z Zeroty (na) ma (n) zelka urozen (ého) pana Smila Osowské (ho) z Daubrawice a na Trebyczy pochowana gt. P. B. gi milosti by rac ba (ti). (sic.)

Čtvrtý a poslední náhrobník představuje opět obrněného rytíře s mečem a štítem s přilbicí stranou odloženou. Po krajích kamene čte se:

Letha panie (1613, 13. února) dokonal bieh ziwota sweho urozeny pan Smil Osowsky z Daubrawic a na Trebiczy J. M. C. R. (jeho milosti císaře Římského) radda a misto (držící?) Geho pochowani oczekawa blahoslaweneho wzkrisseny.

První dva kameny jsou výtečně pracovány a byly původně barvami vylíčeny; třetí neméně mistrně řezaný skví se v nejčistší bělosti, čtvrtý však jest na mnoze porouchán, a čtení nápisu jest dosti obtížné.

Volný ve své topografii píše o pátém náhrobníku Johanky Osovské z Doubravice, jejž jsem ale nenašel. Kopřivy a bodláky přerůstají památníky osob, ježto stavem a bohatstvím mezi první v zemi Moravské náležely, drn a zelené listí přikrývá místo, kde jejich ostatky práchniví, věčně mladá příroda vykonává tu své právo nad vazbami smrti a hynoucím dílem lidským.

―――――――――――