Stránka:Matej Anastasia Simacek Svetla minulosti.pdf/210

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována
— 193 —


Druhý den pokládat za nezbytnou zdvořilost, optati se Apo zdraví paní Škoulové. Bettyna jej vedla k pacientce, která jej obsypala díky, vynášejíc, jakou úlevu jí včera zjednal, a stě žujíc si pouze jíž jen na trochu tlaku v hlavě.

III.

0d těch dob nastalo vzájemné pozdravování, dotazování po zdraví, někdy í zastávka na pavlači, na prahu otevřených dveří, ano dokonce i na ulicí.

Doktorovi nebylo to na obtíž, ba ani nepříjemno, neboť i paní Škoulová í její dcera chovaly se při tom prostě, s jakousi domácí sousedskostí, která i jemu dovolovala nehledanost slov a nenucenost chování, což mu bylo pohodlné, ba líbilo se mu.

Dovědél se za těch krátkých zastávkových rozprávek, že Bettyna ještě před třemi roky ' navštěvovala učitelský ústav, že dokonce i maturitní zkoušku složila, ale že na naléhání nějakého strýce, jenž je výborný hudebník, nešla za učitelku, nýbrž vstoupila do operní školy, poněvadž budoucnost zpěvačky je vždy slibnější než budoucnost učitelky; konečně i kdyby se strýc v nadějích a proroctvích svých klamal, mohla by vždy zpět k učitelství, tak že v každém případě zaopatřena. V zpěvu že ostatně se