Stránka:MAY, Karl - Červenomodrý Methusalem.pdf/105

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

Potom je tu písař, aby vedl účty, obstaravatel potravin, jenž žvýká a polyká po celý den a nechává ty, s nimiž není za dobré, napolo hladem zahynouti. V jeho šlépěje nastupuje kuchař. Když nastupuje své místo, bývá obyčejně suchý jako tříska; ale za krátký čas honosí se slušně vypaseným bříškem. Jinde je prý tomu také tak, v jiných zemích a u jiného povolání. Také bývá tu několik holičů, lidí nepostrádatelných, protože úmrtní den císařův je jediný den, kdy žádný Číňan nesmí se dát oholit.

Abychom nezapomněli jedné hlavní osoby, budiž ještě jmenován Hiang-kung, po česku libou vůni sypající. Je to lodní kněz, jenž opatřuje boho- nebo spíše modloslužbu. Tato povinnost záleží však toliko v tom, že spálí každého rána a večera jisté množství voňavých tyčinek.

Každý jednotlivec z mužstva považuje svou práci za vedlejší zaměstnání. Hlavní věcí pro něho je naproti tomu obchod, který chce provozovat i a k vůli němuž zaujal své nynější místo. Každý smí si jisté množství zboží přinésti na palubu; jakmile se tedy někde přistane, tu ženou se všichni se svým zbožím pryč a nebo lákají kupce na palubu a tak hledí si každý svého vlastního obchodu, aniž by se o něco jiného staral. Dopluje-li džunka dříve nebo později místa svého určení, to je těmto lidem jedno. Ho-tschang musí se říditi podle nich; nucením nedosáhne ničeho, a často je nucen vyprositi si podlézavou laskavostí, co by mohl vlastně žádati s neúprosnou přísností.

Tu můžeme si nyní představiti, jak jsou cestující na takové džunce zaopatřeni. Ano, jsou plavidla, na nichž se lodníci zmocnili všech prostor. Přijde-li potom cestující, jejž majitel přijal, tu může si jenom tím pomoci,