Stránka:Kallab, Jaroslav - Politika vědou a uměním.pdf/52

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

Jsem dalek toho, abych upíral kterémukoliv povolání nebo společenské vrstvě nárok na politickou působnost, nebo jí nějak zazlíval snahu po takovém uspořádání veřejných záležitostí, jaká by nejlépe hověla potřebám jejích příslušníků. Jen na to kladu důraz, že politika stavovská, jak již dříve jsem se zmínil, příliš snadno přehlíží, že stát tvoří jednotné těleso, v němž není možno, aby trvale bez nejvážnějších následků pro celek, jedna část se rozvíjela na úkor druhé, k sociálnímu životu nutné strany.

Tuto skutečnost bude míti skutečný politik vždy na mysli, a přední jeho snahou bude, aby se nerozvíjela jen jednotlivá vrstva nebo jednotlivý stav, nýbrž, aby celek ve prospěch všech vrstev a stavů své sociální úkoly správně plnil. Totéž platí ostatně i o národnostních stranách ve státě mnohojazyčném. Nemá-li v takovémto státě jeden národ oproti druhému takovou převahu, že by i bez něho úkoly státu plniti mohl, provozuje špatnou politiku, jestliže slabší národ z praktické činnosti politické vylučuje. Neboť tím na území státním vědomě pěstuje vrstvu obyvatelstva, jež nemajíc zájmu na státě, a nemajíc též praktického politického cviku, příliš snadno podléhá fantastickým, politicky neplodným, ale pro stát jako sociální jednotku nejvýš nebezpečným proudům myšlenkovým.

Podobný zjev ostatně nastává všude tam, kde jistá společenská vrstva za každou cenu ve svých rukou podržeti chce politickou moc. Neboť nejodvážnější a zdánlivě nejpřekotnější snahy politické stanou se plodnými činiteli ve státě, je-li jim poskytnuta možnost, aby v praktické politice se osvědčily. Nebezpečnými jsou však tehdy, ujmou-li se ve vrstvě z politického života vyloučené. Neboť tam potom bují v nejdivočejší fantasie, jež často strhnou tuto vrstvu ke krokům pro sociální celek zhoubným.