Stránka:Jules Verne - Nový hrabě Monte Kristo.pdf/237

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
I.

Středozemní moře.

„Středozemní moře jest krásné zvláště dvěma vlastnostmi svými: svým rámcem harmonickým a živostí, průzračností vzduchu i světla … Tak, jak jest, otužuje podivuhodně člověka. Dodává mu vytrvalosti a síly; podél něho sídlí proto kmeny nejvytrvalejší.“

Michelet[red 1] pronesl tato slova, a sice dle pravdy. Na štěstí příroda odloučila skálu kalpskou[red 2] od skály abylské[red 3] a utvořila takto úžinu gibraltarskou. Lze připustiti též přes tvrzení mnohých geologů domněnku, že v místech těch průliv vždy stával.

Bez něho nebylo by moře Středozemního. Výpary uchází moři tomu totiž třikráte tolik vody, co mu jí veškeré řeky přivádějí a bez mohutného přítoku z moře Atlantického, jenž se valí úžinou gibraltarskou, bylo by moře to již po mnoho století jakýmsi Mrtvým mořem místo mořem Živým, kterýžto název nyní by se pro ně nejlépe hodil.

V jednom z nejukrytějších a nejméně známých zákoutí rozsáhlého moře Středozemního žil skrytě hrabě Sandorf, jenž až po dokončení díla svého zůstali chtěl doktorem Antekirttem, užívaje při tom veškerých výhod, kteréž mu vznikaly tím, že věřilo se všeobecně, že zahynul před patnácti lety v moři Jaderském.

Na zemi naší jest dvojí moře Středozemní, jedno ve Starém světě, druhé v Novém světě. Středozemním mořem americkým jest

Redakční poznámky

Toto jsou redakční poznámky projektu Wikizdroje, které se v původním textu nenacházejí.

  1. Jules Michelet byl francouzský historik.
  2. Gibraltarská skála, ve starověku zvaná Mons Calpe
  3. Hora Monte Hacho ve starověku nazývaná Mons Abila.