Stránka:Josef Kramář - Olomouc, královské hlavní město Moravy (1881).djvu/201

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
— 193 —


  1. Změnu Moravského zemského řízení, týkající se zastupování měst; aby již při nejbližším zemském sněmu svobodně volenými poslanci zastoupena byla. Obdobné svolávání všeobecného sněmu všech zemí, s právem povolování daní se zřetelem na brzké vyzvednutí daně potravní — porady a dohlížení na státní hospodářství a zúčastnění se na zákonodárství.
  2. Důkladné zlepšení stavu rolnického a zastupování téhož mezi stavy zemskými.
  3. Připojení k Německu, co jednorodé společné vlasti (!).
  4. Zřízení samostatného na svobodomyslných základech veřejnosti spočívajícího obecního řádu se svobodným volením obecní správy.
  5. Zlepšení soudnictví, rychlým zařízením veřejnosti a poroty, zvlášť pro tiskové záležitosti; vyzdvižení privilegovaných patrimonialních soudů a zavedení neodvislých soudců.
  6. Přiměřené, k pravému vzdělání mládeže směřující opravení vyučování ve školách národních a na gymnasiích, slušná výživa pro nuzně opatřené učitelstvo, svoboda vyučování na universitách.
  7. Zvláštní ústřední úřad čili ministerium pro obchod průmysl a živnosti, aby lépe zkvétati mohly.
  8. Odpovědnost ministrů.
  9. Svoboda náboženství.

Tato adresa odeslána dne 22. března deputovanými do Vídně. Universita odeslala adresu zvláštní.

Jelikož Olomouc co královské hlavní město prastaré právo k zastoupení na sněmu zemském mělo a toto právo se nyní rozšířilo, odeslalo k nejbližšímu sněmu, jenž se v březnu roku 1848. sestoupil, šest poslanců, pány: Szábla, Dra. Mandelblüh-a, Höchsmana, Rupprechta, Faschanka a Petra Reima.