Přeskočit na obsah

Stránka:Jak se zrodila česká Wikipedie.pdf/22

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

slova a texty přímo přes internet a bezplatně toto společné dílo používat.“

  • 25. 3. 2002 Esperantská Wikipedie měla 1000 článků.
  • 14. 4. 2002 Miroslav Malovec zřejmě poprvé editoval esperantskou Wikipedii. Tato editace se nezachovala, nicméně lze ji rekonstruovat na základě zachovaného protokolu o změnách. V neděli kolem poledne si přečetl návod na stránce Kiel Redakti Paĝon („Jak editovat stránku“), hned podle něj postupoval a vložil do Wikipedie text začínající hlavičkou „Komenio (1592-1670)“ a pokračující v esperantu napsaným životopisem Jana Amose Komenského (zjevně sestaveným již dříve pro nějakou komeniologickou esperantskou akci). Tlačítko Editovat pak stiskl ještě podruhé, aby odmazal návod na editování stránky, který vedle jeho textu zůstal – čímž ho ovšem nedopatřením úplně odstranil z Wikipedie (a nahradil svým textem o Komenském). Tohoto nedopatření si každopádně už za tři a půl hodiny povšiml jiný wikipedista, přesunul Malovcův text do samostatného článku nazvaného Johano Amoso KOMENIO a následně pod názvem „Kiel Redakti Paĝon“ obnovil původní návod na editování stránek. Princip wiki tak u Miroslava Malovce zafungoval v plné kráse hned napoprvé.
  • 15. 4. 2002 V pondělí večer následovalo založení vlastní uživatelské stránky „Miroslav MALOVEC“, ve které prezentoval svůj záměr těmito slovy: „Miroslav Malovec (nar. 1953) z města Brna, kde se nachází nejstarší [esperantský] klub v bývalém Rakousku (založen 1901). Redaktor Starta, věstníku Českého esperantského svazu, spolupracovník nakladatelství KAVA-PECH, pro které převedl do počítače nebo editoval množství esperantem psaných děl. Snaží se digitalizovat a tak zachránit stará esperantem psaná díla vydaná v Česku a zpracovávat rukopisy z větší části už zemřelých esperantistů. Také chce udělat encyklopdii [sic!] esperantského hnutí v Česku, popsat na internetu česká města a jejich památky.“ Po zbytek večera se pak rovnou jal tuto misi naplňovat, když se naučil vkládat do článků odkazy na jiné články, upravil článek Literaturo a založil nový článek Jaroslav HAŠEK.
  • 16. 4. 2002 Z večera tohoto úterka pochází nejstarší dones v esperantské Wikipedii dochovaná editace Miroslava Malovce. Jde o drobné úpravy textu článku Jiří Kořínek (tehdy ještě nazvaném Jiri KORINEK) provedené poté, co mu Stefano Kalb pomohl jeho text pod tento název přesunout z článku Literaturo, kde jím původně po vzoru nedělního nedorozumění opět přepsal původní obecný text o podstatě literatury. Téhož dne pak ještě do Wikipedie vložil životopisy literárně činných českých esperantistů Miloše Lukáše, Rudolfa Hromady a Tomáše Pumpra.
  • 17. 4. 2002 Ve středu večer pokračoval Malovec v editacích esperantské Wikipedie, když v souladu se svým deklarovaným plánem založil tentokrát článek o českém městě Karlovy Vary, jehož text jím zjevně byl sepsán již dříve pro nějakou jinou příležitost. Tehdy také na diskuzní stránce tohoto článku (dosud zachované) obdržel zřejmě první zprávy od Chucka Smithe, který ho upozorňoval na chybné zobrazení diakritických znaků ve zkopírovaném textu a pravidla používání wikisyntaxe pro odsazování odstavců a tvorbu seznamů. Zároveň mu doporučoval kontrolu správného zobrazení prostřednictvím funkce „Náhled“ před uložením textu. Do doby zavedení vizuálního editoru šlo vlastně na Wikipedii o dosti běžné začátečnické chyby.
  • 26. 4. 2002 Wikipedie v esperantu dosáhla mety 1500 článků. Podle tohoto kritéria šlo tehdy o čtvrtou největší ze všech jazykových verzí, hned po angličtině, španělštině a polštině. Přispívalo do ní tehdy 33 wikipedistů z 15 zemí.
  • 27. 4. 2002 Chuck Smith dal interview esperantskému vysílání polského rozhlasu (Ra-