Stránka:Hejčl, Jan - Pentateuch.pdf/9

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

okrouhlené, či zda jest pentateuch souborem prací několika autorů více neb méně souvisle sestavených v jeden celek, jinými slovy, zda jest připustiti tak zvanou »komposici« (= složení, skladbu) pentateuchu. S tímto problémem souvisí úzce jiná otázka: Kdy žil tento autor, resp. kdy žili tito autoři, a kdy došel pentateuch formy, ve které se nás dochoval?[1] Dříve než tyto otázky zodpovíme a odpovědi své odůvodníme, předešleme kratičký historický přehled názorů o původu a celistvosti pentateuchu.

Dějiny náhledů o původu a celistvosti pentateuchu lze rozděliti na dvě periody. Perioda prvá sáhá od časů nejstarších až do druhé poloviny století XVII. Jest to doba, kdy všeobecně vládlo přesvědčení, že až na nepatrné výjimky celý pentateuch napsal Mojžíš. Perioda druhá začíná koncem století XVII. a sáhá až na časy naše. Jest to doba, ve které začaly širší vrstvy kritiky biblické, hlavně německo-protestantské, jednak pochybovati o mojžišském původu a celistvosti, jednak obojí popírati.

A. Perioda 1.

Josephus Flavius (Ant. IV. 8, 48) a Philo (Vita Moysis, kniha poslední, III.) tvrdili, že celý pentateuch do poslední písmenky jest. literárním plodem jednoho autora, Mojžíše. Náhled ten byl i v pozdějších dobách za pravý brán, tak že ještě došel ochrany učeného španělského dominikána XVII. věku, Tomáše Malvendy († 1628).

Záhy však začaly se též ozývati hlasy, že některé glossy, vysvětlivky, ano poslední kapitoly pentateuchu vyplynuly z péra jiného autora neb jiných autorů. První, kdo popíral autorství Mojžíšovo, byla sekta Nazareů, která však nečinila tak z důvodů historicko-kritických, nýbrž z důvodů dogmatických. Nemohla popříti, že Mojžíš existoval, že zákon od Hospodina obdržel: znění pentateuchu však se nesrovnávala s jejich dogmatickým systémem a proto »Pentateuchum ipsum … repudiat (Nazaraeorum secta); Moysen tamen agnoscit,

  1. Někteří sice spisovatelé, jako Kley a částečně i Baudissin, podávají zvláště historický přehled názorův o jednotnosti pentateuchu a zvláště přehled nahledův o jeho stáří. Jest uznati, že tato methoda podává čtenáři jasné poučení o věci, ale za to nemůže se vyhnouti mnohému opakování.