Stránka:Hejčl, Jan - Pentateuch.pdf/17

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

pramen — snůšku více památek, Mojžíšem sestavenou 1. z památky elohistické, 2. z památky jahvistické a 3. z jiných vložek; rozcházel se však od Astruca v tom, že přičítal mnohé úryvky elohistovi, jež tento považoval za jahvistické. I v příčině dalších čtyř knih pentateuchu v prvních třech vydáních své knihy »Einleitung in's Alte Testament«[1] následoval Astruca, přičítaje jejich sepsání až na Dt. 32—34 Mojžíšovi; později však tvrdil, že obsah knih těch vznikl (odmyslíme-li si pozdější přídavky) z úryvků, pocházejících z dob zákonodárství mojžíšského, sepsaných dílem od Mojžíše, dílem od některých jeho vrstevníků, a sebraných v jeden celek někdy v době od Josue po Samuele[2].

Dále zašel Karel David Ilgen († 1834), jenž uložil své mínění v knize, nadepsané »Die Urkunden des jerusalemischen Tempelarchivs in ihrer Urgestalt« (Halle 1798). O autoru neb spisovateli Genese nemůže prý býti ani řeči: možno jen mluviti o pořadateli, sestavovateli neb sběrateli[3]. Celá Genese skládá prý se ze 17 kusů: 10 kusů elohistických jest prací prvého elohisty, druhých 5 kusů elohistických jest prací druhého elohisty, konečně 2 kusy jsou jahvistické.

Vynálezem Ilgenovým jest tedy druhý elohista, jehož charakteristické znaky jsou: a) užívá jména elohim a nazývá Jakuba jménem Israel, čímž se liší od jahvisty; za to b) svým slohem a názorem liší se od elohisty prvého a blíží se velice k jahvistovi. Dle těchto známek rozlučuje prameny tak, že v některých kapitolách skoro každý verš dělí na dva díly a každý z nich přičítá památce jiné, při čemž si počíná s nebývalou dosud libovůlí. Podle toho, jak kde potřebuje pro svůj náhled, mění v textu Písma sv. slova i fráse, ano i jména Boží; položilť prý buď písař svým nedopatřením nebo pořadatel svým chybným náhledem do pramene původu elohistického místo אלהים název יהוה aneb naopak. Věcí kritiky prý jest, tyto chyby opraviti a dle nich látku roztříditi.

Sem patří též C. P. W. Gramberg[4] (Libri Geneseos secundum fontes rite dignoscendos adumbratio nova. Lipsiae 1828),

  1. 2. Aufl. Reutlingen 1790.
  2. Hermann L. Strack. Einleitung in das Alte Testament. 5. Aufl. München 1898 Hoberg, l. c., XXIX. a XXX.
  3. Byl-li tímto sběratelem Mojžíš, Ilgen nepraví.
  4. Od jiných zařaďovaný do řady přívrženců hypothesy doplňovací.