Dobruského. Zařadili jsme veškeré úlohy i ony některé z první doby jeho činnosti, na které nelze vzíti vždy přísné měřítko vyspělé doby nynější. Pravou cenu úloh Dobruského plně si uvědomíme, uvážíme-li, kdy vznikly. Všichni mladší tvořili již dle vzorů dobrých, pevně ustálených. Dobruský sám teprve ty zákony umělecké prakticky vytvářel, příkladů neměl ani doma ani v cizině. Poněkud nezvyklé jest nám časté užívání krátkých, jednotahových hrozeb ve starších jeho úlohách; byl to zvyk tehdejších dob a teprve další vývin vedl k důslednému nyní užití hrozeb delších, jemnějších.
Úlohy seřaděny jsou chronologicky; zajímavé jest tu pozorovati a porovnávati, jak mistr od prvního nesmělého pokusu „rostl“!
Ve trojtažkách vedle několika úloh „světových“ (viz první cenu v 5. turnaji „Světozora“ čís. 78.) hlavní váha spíše jest v řadě menších, pikantních, rázovitých úloh jednoduchých, roztomilých to drobných skvostů! — Obdivujeme-li se ve trojtažkách vysokému stupni elegance a mistrovství formy, tím více sluší to uznati o čtyřtažkách. To byl pravý obor problemové činnosti Dobruského! Jeho čtyřtažky kladu ještě výše než problemy trojtahové; novost myšlének, obdivuhodná technika, hloubka založení, suverenní ovládání materiálu prozrazuje tu mistra pravého! Celá řada jeho úloh bude povždy náležeti k prvním skvostům světové produkce problemové.
Práce své ukládal Dobruský zejména ve „Světozoru“ (asi 90), v „Humoristických Listech“ (as 60), i ve „Zlaté Praze“ a j. Dobruský nesúčastnil se mnoha turnajů, ač velká řada úloh jeho mohla by konkurovati o první ceny v každé