Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/212

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

210


Stále puzen touhou šířiti pravé učení, Kepler odpověděl: „Mějte důvěru, Galilei; málo mathematiků, mám toho jistotu, odepře jíti s námi. Bude-li Italie klásti překážky vašim publikacím, Německo snad vám poskytne více svobody, a nechcete-li nic vydati, sdělte aspoň se mnou zvláště, co asi najdete příznivého Koprníkovi.“

Zvláště v letech 1610 a 1611 Galilei potvrzuje novým pozorováním theorii Koprníkovu stal se jaksi jejím představitelem. Nařídiv na měsíc dalekohledná skla, jež právě byla vynalezena, objevil a ukázal, že tato sousední hvězda jest zemí jako naše, pokrytou horami a údolími. Obrátiv je na slunce zjistil skvrny na jeho povrchu a otáčení jeho od západu k východu. Toto otáčení denní hvězdy poskytovalo svědectví veliké pravděpodobnosti na prospěch posuvného pohybování planet a země kolem něho v témž směru. Otáčeje dalekohled k Jupiterovi, věhlasný hvězdář objevil, že ohromná tato oběžnice jest provázena čtyřmi měsíci či družicemi, jež jdou za ní jako luna provází zemi: tato soustavička představovala v malém celou planetární soustavu.

Tak hromadila se jako kouzlem svědectví Koprníkovi příznivá. Nejmakavější a nejvýznamnější ze všech bylo, že bylo viděti uskutečňovati se na poli dalekohledu předpovědění, které Koprník učinil před 70 lety svým