Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/127

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
125


„Jelikož Koprník se nespokojuje klásti hypotheticky zásadní věty o poloze a pohybu koule zemské odporující úplně svatému Písmu a jeho pravému katolickému výkladu (čehož nelze strpěti u člověka křesťanského), nýbrž osměluje se podávati je jako velmi pravdivé atd.“

Taktě jest nepopíratelno, že Koprník neuváděl své theorie o pohybu země jako pouhou domněnku, přijatelnou nebo zavržitelnou, nýbrž jako faktum geometrické založené na mathematickém rozboru zjevných pohybů nebeských. Toliko dbal, aby v to nemíchal nijakého výkladu theologického, jak učinil později Galilei, který patrně neprávem chtěl míti pravdu proti Písmu.

Tuto podáváme dopis, jejž Osiander položil v čelo knihy, aby předem čelil závadám Koprníkova otáčení země:

„Čtenářům hypothés této knihy: Vím, že někteří učení mužové velmi se urazili zvídajíce hypothésy této knihy a hlavně tu, že se země točí kolem nepohyblivého slunce. Myslí, že nebylo třeba zviklati staré základy vybudovaných věd. Ale budou-li uvažovati laskavě, přesvědčí se, že spisovatel neučinil nic trestuhodného. Úkolem hvězdářovým jest přesně pozorovati pohyby nebeské, hledati příčiny, které je asi přivozují, vymýšleti domněnky nejzpůsobilejší, aby je dobře vysvětlily; jelikož pak jest nemožno dospěti pravých příčin, musí