Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/120

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

118


že slovutný muž, jehož díla nyní studuji, nezadá Regiomontanovi svým věděním a nadáním ani v astronomii ani v jakémkoli jiném oboru naukovém. Raději bych jej přirovnal ku Ptolemaiovi. Ne že by se mi slavný astronom řecký zdál předčiti nad Regiomantana, ale má to společné s mým učitelem, že mohl s pomocí Prozřetelnosti dokonati vývoj své theorie, kdežto Regiomontanus krutým řízením osudu viděl končiti své dni, prve než mohl postaviti sloupy, na nichž měla se zdvihati jeho budova.“

„Když jsem u tebe, veleučený doktore Schonere, pokračuje Rhaeticus, před rokem uvažoval na základě theorie o pohybech nebeských o pracích Regiomontanových, učitele jeho Purbacha, tvých a ostatních věhlasných mathematiků, počínal jsem chápati, jak ohromné asi bylo potřebné badání, pátrání a zkoušení, aby se uvedla astronomie, tato královna mathematiky, zpět do svého bytu nebeského a aby se důstojně zase zřídil útvar její říše. Ale zlíbilo se Bohu učiniti mne svědkem dokonání té nesmírné námahy, daleko předstihující ponětí, které jsem si o ní předem činil, a jejíž tíhu mistr můj hravě nese překonav nesčíslné obtíže. Cítím, že jsem ani ve snách nezahlédl stínu té velikolepé práce.“

Rhaeticus, professor mathematiky, byl nadaný a učený. Když psal svou Narratio prima, žil u Koprníka a mohl jej vídati co