Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/119

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
117


a ohnivý přednášel mathematiku ve Vittemberce, když uslyšel o hvězdáři frauenburském. Byl nespokojen všemi hypothésami tvořícími soustavu Ptolemaiovu; Koprníkova jej okouzlovala svou nejvyšší prostotou, i nepochyboval, že jest daleko přiměřenější zákonům přírody. Zřekl se svého úřadu, stolici svou opustil a odešel do polského Pruska s úmyslem, aby se představil velikému hvězdáři a k němu se připoutal jako žák a přítel. To bylo roku 1539.

Nejprve šel do Norimberka navštívit muže, jejž nad jiné ctil. Byl to Schoner, professor mathematiky. Projevil mu svou touhu přivětiti se ke Koprníkovi za žáka, aby byl s to, by studoval jeho nauku a do ní plně byl zasvěcen. Schoner jej povzbudil v tom předsevzetí. Rhaeticus tedy odešel do Frauenburka. Došel u Koprníka přízně, aby se usadil u něho a sledoval pilně jeho práce. Sotvaže uplynuly dva měsíce od jeho přesídlení, poslal, již pln obdivu pro slovutného astronoma a jeho veliké myšlenky, ve formě dopisu Schonerovi spis, v němž vykládaje část nové theorie astronomické vyslovuje nejuctivější obdiv nad jejím původcem.

Spis tento, vydaný pod názvem Narratio prima, byl připojen doplňkem k dí u O obratech (De Revolutionibus). Zde podáváme výtah z něho: „Přeji si, učený, veleučený doktore Schonere, abys nejprve položil za zásadu,