Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/113

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
111


jsou tu značně zvětšeny. Na místě často opravovaném a sporném, kde Strabo mluví o vidění trubicemi, jest řeč „o zvětšené podobě hvězd.“ Neprávem patrně shledávala se v těch slovech narážka nějaká na účinky nástrojů refraktorních.

Místo, kde Strabo hledí poraziti mínění Poseidoniovo, zní dle rukopisů takto: „Obraz slunce zdá se zvětšen na moři při východu jako při západu slunce, protože páry vystupují ve větším množství z vlhkého živlu; neboť oko, které se dívá skrz páry, dostává tak, jako když hledí skrz rouru, paprsky lomené, které tvoří obraz tvaru zvětšeného; a totéž se stává, když patří skrz tenký, suchý mrak na slunce nebo měsíc při jejich západu; v poslednějším případě hvězda se jeví také načervenalou.“

Ještě nedávno mělo se za to, že toto místo bylo porušeno, a že na místě di’ aulon, t. j. skrze roury, mělo se čísti di’ yalon, skrze skleněné koule. Zvětšovací síla skleněné koule naplněné vodou byla starým právě tak známa, jako účinky Neronových skel nebo žhavých krystalů a smaragdu; ale koule takové nemohly nijak sloužiti za nástroje hvězdářské.

Jak viděti, teprve 60 let po smrti Koprníkově očních skel bylo užito ke studiu oblohy;