Stránka:CONAN DOYLE, Arthur - Ztracený svět.djvu/213

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka byla ověřena

»Možná, že má profesor Summerlee v záloze některá pozorování, která by chtěl říci,« pravil pak. A poté sestoupili oba učenci společně do řídké vědecké atmosféry, ve kteréž možnosti nějakých změn ohledně poměrů plození byly porovnávány s úbytkem zásob potravin, jako omezení v zápasu o život.

Tohoto rána jsem nakreslil mapu celé části vysočiny, a pak jsme šli dále, vyhýbajíce se bažině pterodactylů a držíce se více na východ od potoka, místo na západ. V tomto směru byla krajina dosud hustě zalesněna a to s takovým podrostem, že náš postup se mohl díti jen velice zvolna.

Zdržel jsem se až dosud jenom u hrůz Země Maple Whiteovy, avšak tato krajina měla ještě jinou stránku. Po celé dopoledne jsme kráčeli mezi nejkrásnějšími květinami, z nichž, jak jsem pozoroval, byla většina barvy bílé nebo žluté. A jak naši profesoři vykládali, byly tyto barvy prvotními odstíny pozemských květů. Na mnohých místech byla jimi půda úplně pokryta a když jsme kráčeli dále, boříce se po kotníky do tohoto podivuhodného, měkkého koberce, vdechovali jsme omamující vůni těchto rostlin skoro až k omdlení, tak byla prudká a sladká. Obyčejná evropská včela bzučela tu všude kolem nás. Mnoho stromů, kolem nichž nám bylo jíti, mělo větve obtíženy ovocem, z něhož nám byly některé odrůdy známé, ale jiné zase zcela nové. Pozorujíce, které ovoce bylo nazobáno ptáky, vyhnuli jsme se nebezpečí otravy a tak jsme