Stránka:CONAN DOYLE, Arthur - Ztracený svět.djvu/152

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka byla ověřena

Evropanem. Mezi kostmi ležely zlaté hodinky od Hudsona v New-Yorku a řetízek, na němž bylo připjato plnící pero. Pak zde bylo ještě stříbrné pouzdro na cigarety, na jehož víčku byla vyryta písmena »J. C. z A. E. S.« Stav těchto kovů zdál se dokazovati, že neštěstí se neudálo příliš dávno.

»Kdo by to mohl býti?« tázal se lord John. »Ubožák! Zdá se, jako by byla zlomena v jeho těle každá kost.« 

»A bambus roste skrze jeho polámaná žebra,« pravil Summerlee. »Jest to rostlina rychle rostoucí, avšak zajisté jest nepochopitelno, že by toto tělo zde leželo tak dlouho, aby mohly bambusové stonky vyrůsti do výše dvaceti stop.

»Pokud se týče totožnosti tohoto člověka,« řekl profesor Challenger, »nejsem ani trochu na rozpacích. Když jsem cestoval po řece, než jsem se ve fazendě připojil k vám, zavedl jsem velmi podrobné pátrání po Maple Whiteovi. V městečku Para nevěděli nic. Na štěstí jsem měl určitý klíč, neboť jsem měl jistý obrázek v jeho náčrtníku, který ho znázorňoval při snídaní s nějakým duchovním v Rosariu. Tohoto kněze se mi podařilo najíti. A ačkoliv se ukázalo, že jest to člověk velice svárlivý, jenž směšným způsobem považoval za věc nemístnou, a stále poukazoval na okolnost, že jeho víra by mohla býti výsledky moderní vědy porušena, přece jen mně podal jakési určité zprávy. Maple White cestoval přes město Rosario před čtyřmi léty, nebo tedy dva roky před tím, než jsem viděl jeho mrtvolu.