Stránka:BEZDĚKA, František Serafinský, ed. Biblí svaté, čili, Písma svatého Starého i Nového zákona Božího - 1862 - 1865 - 2.djvu/17

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována


přemyšlujte o tom v srdci svém, na ložci svém, a umlkněte. Selah. 6Obětujte oběti spravedlnosti a doufejte v Hospodina. Mnozí říkají: O bychom viděti mohli dobré věci! 7Ale ty Hospodine pozdvihni nad námi jasného obličeje svého. 8I spůsobíš radost v srdci mém větší, nežli oni mívají, když obilí a víno jejich se obrodí. 9A protož u pokoji i lehnu, i spáti budu; 10nebo ty Hospodine sám spůsobíš mi bydlení bezpečné.


Žalm 5.

V modlitbách I. buď a) snažný, aby Pána probudil a časně hledal, b) dobrého srdce k Bohu, poněvadž 1) bezbožných ani α) u sebe netrpí, β) bez pokut nenechává; 2) pokorných, v bázni jména jeho svatého k němu jdoucích, nezavrže. II. Žádej a) sobě ochrany v pracech svých před nepřátely, b) nenapravitelným nepřátelům zkázy, c) církvi bezpečnosti potěšené podlé zámluv svatých.

1Přednímu zpěváku na nehilah, žalm Davidův.

2Slova má slyš Hospodine; porozuměj tužebnému úpění mému. 3Pozoruj hlasu volání mého, králi můj a Bože můj; 4nebo se tobě modlím. Hospodine ! v jitře vyslyšíš hlas můj; 5v jitře předložím tobě žádost svou a šetřiti budu; nebo ty, ó Bože silný, neoblibuješ bezbožnosti; 6nemáť místa u tebe nešlechetník; neostojíť blázniví před očima tvýma; 7v nenávisti máš všecky činitele nepravosti; zatratíš mluvící lež; člověka ukrutného a lstivého v ohavnosti má Hospodin. 8Já pak ve množství milosrdenství tvého vejdu do domu tvého; klaněti se budu k svatému chrámu tvému v bázni tvé. 9Hospodine proveď mne v spravedlnosti své pro ty, jenž mne střehou; spravuj přede mnou cestu svou; 10neboť není v ústech jejich žádné upřímnosti; myšlení jejich o cizích bídách; 11hrob otevřený hrdlo jich, jazykem svým lstivě lahodí. Zkaz je, ó Bože! nechať padnou od rad svých; pro množství nešlechetností jejich rozptyl je, poněvadž odporní jsou tobě. 12A ať radují se všickni v tě doufající; na věky ať plésají, když je zastírati budeš; ať se v tobě veselí, kteřižkoli milují jméno tvé; 13nebo ty, Hospodine, požehnáš spravedlivému, a jako štítem, přívětivostí svou vůkol zastřeš jej.


Žalm 6.

Zhřešil-lis? ai, máš I. pokutu od Boha rozhněvaného; jeho tedy žádej a) zač? ať 1) hněv svůj odejma od tebe (nebo i tělo i duši zemdlévá); 2) podlé milosrdenství svého zde tě hříchů sprostí, nebo po smrti času není; b) jak? s opravdovou snažností, aby ji osvědčila i zevnitř α) slza hojná, β) truchlost obličeje. II. Potupu od nepřátel ze zlého se radujících, tyf však (spokoje se jen s Bohem) snadně zaženeš, aby i a) tobě pokojno bylo, b) oni se zahanbením svým padli.

1Přednímu zpěváku na neginot, k nízkému zpěvu, žalm Davidův.

2Hospodine, netresci mne v hněve svém, ani v prchlivosti své kárej mne. 3Smiluj se


6. spravedlnosti, t. úmyslem upřímým, a podlé nařízení božího, tak v žalme 50, 21. — Ó bychom, H. Kdo nám dá viděti dobré, t. míti i užívati hojnosti dobrých věcí.

7. nad námi, t. laskavě na nás vzhledni, milosti a lásky své nám uděl, v tom rozmnožuj, zachovávej a veď po cestách bezpečných až k životu věčnému. H. pozdvihni světla obličeje.

8. spůsobíš, H. dals. — větší, H. nad čas, v němž obilí jejich a víno jejich rozhojněna jsou.

9. u pokoji: s pokojnou myslí.


Žalm 5. Modlitebný.

4. v jitře: záhy, časně, v příhodný čas.

5. předložím etc., H. spořádám tobě, t. modlitbu, neb spůsobím se, t. k modlitbě. — šetřiti, H. vyhledati, jako bedlivý strážný, t. očekávaje spomožení tvého.

6. nemáť etc., H. nebude bydliti. — nešlechetník: nešlechetnost, t. aby jej měl vyslýchati a jenui proti pobožným co k vůli činiti; ale pobožné vyslýcháš a žádosti jejich naplňuješ.

7. člověka etc., H. muže krve a lsti.

8. k svatému etc.: (obrátě se) k chrámu svatyně tvé. Nebo lid obecný nesměl do svatyně vcházeti, H. k chrámu svatosti tvé. — v bázni, t. se vší vážností a uctivostí k tobě.

9. cestu, t. tu, kterouž jsi mi v slově svém oznámil.

10. myšlení, H. vnitřnost jejich, bídy, t. všelijak se na to snažují, jakby pobožným k zámutku, bolesti, bídám a trápení příčina byli.

11. hrdlo etc., t. řeči a slova jejich ze zlého toho pokladu vycházející jsou naprosto aneb zjevně zlá, pobožnost i dobré mravy vyprázdňující; aneb chytrostí a lstí zalíčená, prostné a upřímé pravdě na odpor čelící. — Zkaž: dokaž, že jsou křivi. — od rad, t. jakž se říká, sami od své vlastní rány.

12. v té etc., J. k tobě se utíkající. — plésají: prozpěvují.

13. vůkol etc., H. korunuješ, t. otočuješ, ohrazuješ.


Žalm 6. Modlitebný.

1. k nízkému etc., H. Šeminit, viz o tom v předmluvě.