Přeskočit na obsah

Stránka:Šuran, Gabriel - Přehled dějin literatury řecké.pdf/76

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
přijímal a vydával. Ve fyle pandionské zvolen byl Demosthenes teichopoiem a přidal mnoho peněz ze svého.

Proto počátkem roku

336
dříve ještě než Demosthenes z úřadu svého účty složiti mohl, jakýsi Ktesifon (Κτησιφῶν) navrhl v radě, aby Demosthenes o velikých Dionysiích veřejné v divadle byl ověnčen a aby hlasatel veřejně ohlásil »ὅτι στεφανοῖ αὐτὸν ὁ δῆμος ὁ τῶν Ἀθηναίων ἀρετῆς ἕνεκα καὶ ἀνδραγαθίας, ὅτι διατελεῖ λέγων καὶ πράττων τὰ ἄριστα τῷ δήμῳ«. Ale Aischines složil ve sněmu přísahu (ὑπωμοσία), že bude Ktesifonta žalovati z nezákonného jednání (παρανόμων). Přijetí návrhu tehdy odloženo.

Zatím byl však Filippos v Aigách zabit.

R. 335
Alexandros zbořil povstalé Theby (až na dům Pindarův), ale pomáhajících jim Athen ušetřil a od požadavku svého, aby vydaly Demosthena, Lykurga a Hypereida, upustil.
R. 330
po šestiletém odkladu žaloba Aischinova proti Ktesifontovi došla rozhodnutí. Proti Aischinovi, jehož řeč κατὰ Κτησιφῶντος se zachovala, mluvil Demosthenes (περὶ στεφάνου) a zvítězil tak, že Ktesifon byl prohlášen nevinným a Aischines, nedostav ani pětiny hlasů, prohlášen za bezectného (ἄτῑμος). Poněvadž měl také zaplatiti pokutu 1000 drachem, uchýlil se na Rhodos, kde založil řečnickou školu.
R 324
jakýsi Harpalos uprchl s penězi od Alexandra do Athen. Na radu Demosthenovu uloženy peníze na Akropoli. Ale když Harpalos na Kretu uprchl, ukázalo se, že mnoho peněz schází. Vzniklo podezření, že Harpalos jimi podplácel. Areopag vše vyšetřiv, oznámil listinu osob peníze přijavších (τῶν δωροδοκησάντων). Mezi nimi byl i Demosthenes, jenž byl za to odsouzen k pokutě 50 talentů. Nemoha jí zaplatiti, odešel do vyhnanství na Aiginu a do Troizeny.