Stránka:Šuran, Gabriel - Přehled dějin literatury řecké.pdf/51

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována


psal přes sto komedií, z nichž se zachovaly jen četné zlomky.[1] Kusy, které byly nadepsány Ἀδελφοί, Ἀνδρία, Ἑαυτὸν τιμωρούμενος, Εὐνοῦχος zpracoval Terentius po latinsku.

Druhé místo mezi spisovateli nové komedie zaujímal Filemon (Φιλήμων), vrstevník Menandra, jehož často přemohl, jsa oblíbenějším u Atheňanův. Dva kusy Ἔμπορος a Θησαυρός nadepsané známe z Plautova zpracování (Mercator a Trinummus).



§ 20. Divadlo athenské[2]

1. Dějiny.

a) Za nejstarších dob, za kterých tragedie teprve vznikala, sbor tančil a zpíval kolem oltáře; diváci kupili se kolem nich. Záhy bylo místo, kde se tančilo, urovnáno a kameny nebo dřevěným zábradlím ohrazeno, aby se diváci netlačili na sbor. Tak vznikla orchestra (ὀρχήστρα od ὀρχεῖσθαι = tančiti), v jejímž středu stál oltář (θυμέλη). Od doby Arionovy náčelník sboru přednášel osudy Dionysovy, stoje na obětním stole (ἐλεός), aby ho obecenstvo lépe slyšelo. Když pak mimo náčelníka sboru také Thespidův herec začal vystupovati, postaveno pro ně podlouhlé lešení, t. j. jeviště.[3] Jest přirozeno, že se potom diváci hrnuli nejvíce v tu stranu, ke které herec a náčelník sboru jednajíce se obraceli.

Aby pak herec se mohl upraviti, škrabošku a šat změniti, postaven za lešením stan (σκηνή), který byl rozšířen, když začali vystupovati herci dva nebo tři. Také pro obecenstvo stále se rozmnožující stavěna bývala dřevěná lešení. (ἴκρια), která bývala po slavnostech opět strhována.



  1. V posledních letech nalezeny na papyrech egyptských tři sceny z Menandrovy komedie Γεωργός a zlomek z komedie Περικειρομένη (Ostříhaná), o nichž referuje Fr. Groh v Listech filologických XXV, 280 n. a XXVII, 81 n.
  2. Frt. Groh, Řecké divadlo. V Praze. 1905. Unie. — Jos. Král: O scenerii řeckého divadla. V Praze. 1888. J. Otto.
  3. Řecky τὸ λογεῖον (řečniště), protože to bylo místo, odkud herci a řečníci mluvili, τὸ προσκήνιον, protože stálo před skenou, ὁ ὀκρίβας (Platon Symp. 194 B) jest výraz lidový.