Stránka:Šuran, Gabriel - Přehled dějin literatury řecké.pdf/72

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
  1. Hypereides (Ὑπερείδης) byl vedle Demosthena hlavním zástupcem strany protimakedonské. Po něšťastném výsledku války lamické uprchl na Aiginu, byl však chycen a od Antipatra popraven (322). Řečníkem byl výborným; zvláště byl veleben půvab (χάρις) jeho řečí. Teprve koncem minulého století (r. 1885 a 1892) bylo nalezeno v hrobech egyptských šestero řečí více méně kusých.
  2. Deinarchos (Δείναρχος) hrál důležitou úlohu v Athenách teprve po smrti velkých řečníků za vlády Demetria Falerského. Zachovány jsou od něho tři řeči, v nichž hleděl napodobovati sloh Demosthenův, což se mu však valně nedařilo. Odtud nazván κρίθινος (ječmenový) Δημοσθένης.



§ 29. Demosthenes.

I. Doba přípravy. Demosthenes narodil se r. 384 př. Kr. v attickém demu Παιᾱνία. (Δημοσθένης Δημοσθένους Παιανιεύς) Otec jeho, který slul také Demosthenes, měl velikou továrnu na meče (μαχαιροποιός). Když bylo Demosthenovi sedm, jeho sestře pět let, otec zemřel, svěřiv jmění 14 talentů (více než 60.000 K) třem poručníkům. Ti je za 10 let špatným hospodařením stenčili na půldruha talentu (přes 6000 K). Dospěv 18. roku, Demosthenes začal se učiti u Isaia, slavného znatele práva dědického, a po dvou letech pohnal hlavního poručníka k odpovědnosti; vyhrál sice při, ale žádané náhrady nedostal. Aby sebe a sestru uživil, oddal se logografii. t. j. psal pro jiné řeči soudní.

Byl tak hledaným, že brzo domohl se zase slušného jmění. Ale slyše prý už jako jinoch osmnáctiletý mluviti k lidu slavného státníka Kallistrata, umínil si věnovati se řečnictví politickému. Neúmornou pílí a bezpříkladnou vytrvalostí, ač mu bylo bojovati i s přírodou samou (bylť prý slabého hlasu, krátkého dechu, neobratných pohybů a nesprávně vyslovoval r), docílil toho, že se stal výborným řečníkem.

II. Demosthenova činnost státnická splývá v jedno s dějinami tehdejšími.