Stránka:ŠÍN, Otakar - Úplná nauka o harmonii. Díl první - Methodika a příklady.djvu/12

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

Dominanta a subdominanta

V řadě partiálních tónů nacházíme i vzory nahoře zmíněných akordů. Spořádáme-li 1.—9. tón v souzvuk tak, že vynecháme tóny, jež se opakují, a shrneme zbylé tóny těsně k sobě, obdržíme akord shodný s akordem nonovým.

G g d' g" h" d" f" g" a" h" atd.
1. 3. 5. 7. 9.

Jak tyto tóny v tónové složce, jsouce jednoduchými tóny, splývají dokonale v jedinou jednotku, tak takový nonový akord, tvořený z tónů složených, tedy vesměs již z tónových jednotek, nutně vyvolává dojem kontrastu mezi jednotlivými tónovými jednotkami. Můžeme se s takovým shlukem tónových jednotek spokojiti na taktové době hudební formu metricky ukončující. Naproti tomu na době předcházející nejen metrický spád, ale i kontrast tónových jednotek vyvolá dojem, že nutno pokračovati, t. j. přejíti k jinému souzvuku. Zkoušíme-li, který akord nejlépe vyhovuje požadavku uspokojujícího přechodu, zjistíme, že nejvhodnějším bude akord, který bude postaven na tónu o čistou kvintu nižším, než je základní tón akordu nonového.


\new Staff \with {\remove "Time_signature_engraver"} {
 \mark "4."
 \time 2/1
 <<
  \new Voice = "first" {g'1 c'}
  \new Voice= "second" {b'1\glissando c''}
  \new Voice= "third" {d''1\glissando e''}
  \new Voice= "fourth" {f''1\glissando e''}
  \new Voice= "fifth" {a''1\glissando g''}
 >>
 \bar "||"
 \mark "5. a)"
 <g' b' d'' f''>1
 <c' c'' e'' e''>
 \bar "||"
 \mark "b)"
 <g' g' b' d''>1
 <c' g' c'' e''>
 \bar "||"
 \mark "c)"
 <b' d'' f'' a''>1
 <c'' e'' e'' g''>
 \bar "||"
}

Tento poměr v čisté kvintě nazývá se poměrem dominantním. Akord postavený na tónu g je dominantou akordu postaveného na tónu c.

Na tomto poměru a jeho působivosti neztratí se nic, vynecháme-li na př. nonu, př. 5a), takže zbude jen septimový akord. Jen kontrastu ubude. Vynecháme-li i septimu a zbude nám pouze durový kvintakord, př. 5b), i tak poměr zůstane týž, stejně uspokojující, ovšem kontrast jednotek bude mnohem slabší. Bylo by možno vynechati i základní tón a poměr by stejně uspokojoval. Př. 5c).