Stránka:ŠÍN, Otakar - Úplná nauka o harmonii. Díl první - Methodika a příklady.djvu/13

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

Kdybychom vynechali základní tón a tercii, takže by zbyl kvintakord mollový , bylo by ho možno spojiti rovněž s akordem . Ale spoj nebude již do té míry uspokojovati. Mnohem vhodnějším bude se jeviti akord .


\new Staff \with {\remove "Time_signature_engraver"} {
 \mark "6."
 \time 2/1
 <d' f' a' d''>1^"6"
 <e' e' g' c''>
 \bar "||"
 <d' d' f' a'>1^(
 <a c' e' a'>)
 \bar "||"
 \mark "7."
 <d' f' a' b'>1
 <a e' a' c''>
 \bar "||"
}

Je to poměr v čisté kvartě d'-a, který je obratem spodního kvintového poměru a'-d', a nazýváme ho poměrem spodní dominanty nebo subdominantním.

Akord je subdominantou k akordu . Dojem spojení se zesílí, přidáme-li tomuto mollovému akordu spodní septimu, nebo, což jest totéž, vrchní sextu. Př. 7.

V uvedeném poměru dominantním pojímali jsme akordy ve smyslu tónové jednotky g, ve smyslu durového akordu. V poměru subdominantním ve smyslu mollového akordu, který je součástí tónové jednotky tónu G. Nemůžeme říci ve smyslu tónové jednotky tónu d, který je v akordu tónem základním, poněvadž tónová jednotka d měla by fis a nikoli f.

V akordech dominantních soustřeďují se tónové jednotky v základním tónu. Jsou s ním příbuzny proto, že svými primami souhlasí s řadou partiálních tónů a zdůrazňují ho jako svůj základní tón.

Přirozenou dominantou je tudíž durový kvintakord, t. zv. dominantní septimový akord a t. zv. dominantní nonový akord.

U akordů subdominantních je tomu jinak. Není zde soustředěnosti v základním tónu, neboť není příbuznosti v základním tónu. Naproti tomu je příbuznost v kvintě mollového akordu, neboť v tomto tónu soustřeďují se tónové řady všech součástí, jinak řečeno, kvinta mollového akordu je obsažena v řadách všech ostatních tónových jednotek.

subdominanta dominanta

Tón a je v tónové jednotce tónu f pátým, v tónové jednotce tónu d třetím (šestým), v tónové jednotce tónu h sedmým a v tónové jednotce tónu g devátým dílčím tónem.

Přirozenou subdominantou je tudíž mollový kvintakord, mollový kvintakord se spodní malou septimou nebo přidanou vrchní sextou a tento septakord se spodní velkou nonou.

Celý přirozený akord, utvořený podle vzoru řady partiálních tónů, skládá se ze spodního durového a vrchního mollového akordu. Jeví se nám buď jako dominanta ve smyslu spodního durového akordu, nebo jako subdominanta ve smyslu vrchního mollového akordu. Je již akordem složeným.