Nápověda:Obrazový materiál: Porovnání verzí

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Smazaný obsah Přidaný obsah
m doplnění linků
Řádek 87: Řádek 87:
</imagemap>
</imagemap>


Jinou (komplikovanější) možností je nová funkce <code><imagemaps></code>, která umožňuje přiřadit jednotlivé části jednoho obrázku různým cílům (odkazům).
Jinou (komplikovanější) možností je nová funkce <code><imagemap></code>, která umožňuje přiřadit jednotlivé části jednoho obrázku různým cílům (odkazům).


Soubory se mohou vkládat známými syntaxemi včetně vložení jako thumb. Koordináty parametrů (v pixlech) se vztahují na soubor v původní velikosti, při zmenšení se automaticky přepočitávají; nulový bod je vlevo nahoře. Link (tedy odkaz) na cíl je možno udat jako <code>Cíl</code> a také jako <code>Cíl|alternativní jméno</code> (linky na cíle se objevují jako bublina). Vše, co se nachází za znakem #, je komentář. Význam jednotlivých parametrů<ref>Viz i anglický návod na [[mw:Extension:ImageMap]].</ref>:
Soubory se mohou vkládat známými syntaxemi včetně vložení jako thumb. Koordináty parametrů (v pixlech) se vztahují na soubor v původní velikosti, při zmenšení se automaticky přepočitávají; nulový bod je vlevo nahoře. Link (tedy odkaz) na cíl je možno udat jako <code>Cíl</code> a také jako <code>Cíl|alternativní jméno</code> (linky na cíle se objevují jako bublina). Vše, co se v řídce nachází za znakem #, je komentář. Význam jednotlivých parametrů<ref>Viz i anglický návod na [[mw:Extension:ImageMap]].</ref>:
;<code>rect</code>
;<code>rect</code>
:čtverec/obdélník; parametry popisují rohy vlevo/nahoře a vpravo/dole, následuje link na cíl
:čtverec/obdélník; parametry popisují rohy vlevo/nahoře a vpravo/dole, následuje link na cíl
Řádek 128: Řádek 128:
</imagemap>
</imagemap>
</pre>
</pre>
s nulovými parametry rpo ''rect'' lze pak možno dicílit reagování jakékoli části souboru na uvedený odkaz, ''desc none'' zde zamezuje udání odkazu na popisek obrázku; touto syntaxí je možno nahradit šablonu [[Šablona:Image-link|Image-link]].
s nulovými parametry pro ''rect'' lze pak docílit reagování jakékoli části souboru na uvedený odkaz, ''desc none'' zde zamezuje udání odkazu na popisek obrázku; touto syntaxí je možno nahradit šablonu [[Šablona:Image-link|Image-link]].


==Podívejte se též na==
==Podívejte se též na==

Verze z 23. 9. 2007, 11:44


Obrazový materiál nebude na Wikisource hrát takovou roli jako na Wikipedii, i když je vkládání obrazového a jiného audiovizuelního materiálu myslitelné. Velmi často se bude např. jednat o faksimile dokumentů, obaly knih atp.

Zásadně platí následující: umístění obrázků na stránkách je libovolné, nejvhodnější však v mnoha případech bude umístit obrázek přímo do nějakého infoboxu (návod viz Šablona diskuse:Textinfo, Šablona diskuse:TextinfoJura nebo Šablona diskuse:Autorinfo)

Načítání na Commons

Obrázky mohou být v případě potřeby načteny přímo na českou Wikisource, i když v mnoha případech bude vhodnější používat sesterský projekt Commons. Umístění souboru na tomto serveru má tu výhodu, že soubor může být používán všemi jazykovými mutacemi Wikipedie i Wikisource. Návod pro nahrávání souborů na Commons: První kroky.

V případě, že na Commons uvádíte popis souboru a zdroj česky, doporučujeme přinejmenším krátké shrnutí v angličtině popř. i v jiných jazycích: aby Vaše soubory měly vůbec šanci, být použity i v dalších cizojazyčných doménách, musí mít každý možnost dočíst se, o co se vlastně jedná.

Kategorizace

Kategorizace obrazového materiálu, nahraného na Commons, se řídí tamními zvyklostmi. Pro soubory s naskenovanými texty v češtině byla na Commons pro potřeby české Wikisource zřízena navíc kategorie commons:Category:Scanned Czech texts, kde by takové naskenované stránky měly být zařazeny. V případě potřeby (např. pro různé literární projekty ap.) je později možné založit patřičné podkategorie[1]. Myslitelné by bylo i zřízení podkategorie pro skeny titulních sttánek ap.

Licence pro obrazový a jiný materiál

Použití audiovizuelního materiálu jako obrázků, not ap. je myslitelné i u textů na Wikisource, kde přichází v úvahu několik dalších licencí. Poté, co stále více dochází ke sjednocení licenční politiky na Wikisource a na projektu Commons, lze vycházet z toho, že použití licence povolené na Commons je povolené i na Wikisource. Přehled o licencích na projektu Commons je na stránkách:

V případě obrazového materiálu je také nutno řídit se licenčními poznámkami na stránce Wikimedia Licensing policy (česky).


V případě fotografií osobností (jako např. fotografie autorů pro autorské stránky) je nutno vždy myslet na to, že pravidlo „autorovo úmrtí + 70 let“ se zde nevztahuje na zobrazeného autora (ten je zde pouze předmětem díla), ale na autora díla (tedy fotografa).

Dále je nutno respektovat různá rozhodnutí, která omezují pravidlo, že osobnosti lze fotografovat, pokud se nacházejí ve veřejnosti. Jedná se zejména o omezení, která jednoznačně eliminují užití materiálu,

  • zobrazující osobnost v soukromé sféře („paparazzi“)
  • zobrazující osobnost v nepředvídaných situacích
  • fotografie např. hudebníků na koncertech [2]

Technická stránka načítání

POZOR! Před nahráváním souborů si zcela určitě přečtěte tato pravidla použití obrázků a dodržujte je. Jejich nedodržení může mít za důsledek smazání souboru, v opakovaných případech zablokování Vašeho účtu.

Pro prohlížení a hledání již dříve nahraných souborů se podívejte na seznam načtených souborů popř. na galerii nových obrázků. Preferované formáty jsou JPEG pro fotografie, PNG pro schémata a OGG pro zvuky. Používejte laskavě smysluplná jména souborů, soubor po načtení nelze přejmenovat. Uvědomte si laskavě, že stejně jako u ostatních wikistránek mohou ostatní uživatelé vámi nahraný soubor smazat či upravit, pokud to uznají za vhodné


Postup:

  • V levém navigačním sloupečku volte opci Načíst soubor
  • Klikněte na tlačítko [Procházet...] a zvolte soubor z Vašeho disku.
  • Zvolte smysluplný název, pod kterým bude soubor ve Wikisource dostupný.
  • Zkopíruje ze stránky pro načítání souborů zdrojový kód informační šablony (viz níže), vložte ho do okénka Popis a vyplňte potřebné
  • Klikněte na [Načíst soubor] (přenos souboru může chvíli trvat).

Parametry pomocné šablony SouborInfo:

{{SouborInfo
|POPIS=
|ZDROJ=
|DATUM=
|AUTOR=
|LICENCE=
}}
  • POPIS výstižný popisek obrázku (na Commons navíc minimálně anglicky)
  • ZDROJ – přesné údaje o publikaci, internetová adresa, nebo údaj vlastní dílo
  • DATUM - datum vzniku
  • AUTOR - autor tohoto souboru
  • LICENCE - doplňující údaje o licenci (viz Wikisource:Licence na Wikisource), zdůvodnění, popř. odkaz na příslušný ticket povolení, získané přes OTRS

Tyto údaje jakož i šablonu licence můžete přirozeně přidat i po načtení souboru, když editujete jeho popisnou stránku. V žádném případě však prosím neopomeňte uvést správnou licenci.

Různé opce

I využití následujících možností na Wikisource bude omezené; přesto se o možnostech lze zmínit.

Soubor jako odkaz

Při kliknutí na obrázek se normálně zobrazí stránka s popiskem toho či kterého souboru. V některých případech se však zdá být vhodné, odkázat jinam, např. na textovou stránku, dokument apod. Tomuto účelu slouží šablony Šablona:Image-link a Šablona:Image-link-inline. Jako příklad mohou sloužit ikonka i v šabloně pro právní texty, umístěná vpravo nahoře boxu.

Imagemap

Kontinentyw:Severní Amerikaw:Jižní Amerikaw:Evropaw:Afrikaw:AsieAustráliew:Antarktida
Kontinenty

Jinou (komplikovanější) možností je nová funkce

Error: na první řádce musí být určen obrázek

Pomocí následujícího jednoduchého zapsání

<imagemap>
Image:Continents vide couleurs.png|300px|right|Kontinenty
rect 0 0 0 0 [[odkaz]]
default [[odkaz]]
desc none
</imagemap>

s nulovými parametry pro rect lze pak docílit reagování jakékoli části souboru na uvedený odkaz, desc none zde zamezuje udání odkazu na popisek obrázku; touto syntaxí je možno nahradit šablonu Image-link.

Podívejte se též na

Seznamy


Poznámky

  1. Užití v jiných Wikisourcích viz v dalších podkategoriích kategorie commons:Category:Scanned texts.
  2. Zde momentálně schází potřebné precendenční případy; existují tvrzení, že koncert, kde je k přístupu nutno zaplatit vstupné, tímto není volně přístupný a nejedná se tedy o veřejné prostranství; doplnění a rozšíření této problematiky bude vítáno.