Nápověda:Wikizdroje a Vaše pomoc: Porovnání verzí

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Smazaný obsah Přidaný obsah
různé úpravy
+ odkaz
Řádek 31: Řádek 31:
Myslitelné je i systematicky prohlédnout českou Wikipedii – např. všechny právní kategorie – a vyhledat k existujícím článkům příslušné dokumenty.
Myslitelné je i systematicky prohlédnout českou Wikipedii – např. všechny právní kategorie – a vyhledat k existujícím článkům příslušné dokumenty.


==Podívejte se také na==
* [[Wikisource:Zdroje|Zdroje]]





Verze z 9. 11. 2006, 18:03

Čtete-li tuto stránku, pak patříte s největší pravděpodobností k novým uživatelům – s možná i editorům české Wikisource:.Proto Vás tu chceme především velice rádi uvítat.

Práce spolupracovníků Wikisource je poněkud odlišná od práce na Wikipedii: netvoříme zde vlastní texty, ale staráme se o publikování textů hotových, které do Wikisource patří. Jedná se přitom jak o texty a dokumenty, které se vztahují k tomu kterému článku ve Wikipedii, tak i o takové, které tak (někdy jen prozatím) nečiní – Wikisource je nezávislý projekt.

Česká Wikisource sice stále platí ještě jako poměrně nový a mladý projekt, avšak mezitím máme již dokonce i první podkategorie a mnoho nových stránek (které se zde nazývají stránky a ne články jako ve Wikipedii). Přesto zbývá mnoho problémů, kde můžete pomoci. Přirozeně že vaše pomoc bude oceněna i při diskusích o nevyřešených otázkách nebo v případě tvorby šablon a podobně.

Důležitá je pro tento projekt ale i činnost tomuto projektu vlastní: zakládání nových stránek. Otázkou je, jaké stránky zakládat. Zde několik námětů:

  • vidíte-li na Wikipedii články, ke kterým existují patřičné dokumenty, texty a podobný materiál, a pokud takové texty odpovídají našim požadavkům, mají zde své místo
  • přirozeně můžete ukládat i náhodné texty, které znáte a které se Vám zdají být zajímavé pro tento projekt
  • spolupracovat můžete však zejména tam, kde započali jiní a nejsou hotovi, a takových načatých projektů naleznete vždy několik (a nové lze snadno načít).

Literární díla

V prvé řadě se jedná o sbírky různých spisovatelů a básníků, kde lze pracovat na ukládání ještě nehotových povídek a básní (nacházejí se v kategorii Rozšířit); současně se jedná např. o

Dále je možné pracovat na díle těch spisovatelů, se kterými zde již někdo započal – jako jsou např. Viktor Dyk, Karel Jaromír Erben, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický a další (seznam spisovatelů na Wikisource naleznete v kategorii Všichni autoři).

Myslitelné je přirozeně započít sám či sama s dalšími spisovateli, jejichž dílo již není chráněno autorským právem – zde alespoň malý výběr: Jan Amos Komenský, František Palacký, Jaroslav Hašek a další. Malou pomocí mohou být i následující zatím neúplné seznamy:

Můžete se také podívat na české Wikipedii do podkategorií kategorie Literární díla a zveřejnit zde ta díla, která mají na Wikipedii svůj článek, zde ještě nejsou a přitom patří mezi volná díla.

Právní texty

V oblasti práva, kde v podstatě veškeré zákony, vyšlé ve Sbírce zákonů, jsou volné a mohou zde být použity, máte také mnoho možností. Existující projekty jako např.

shromažďující zákony nějaké stejné oblasti, čekají na kompletizaci; další je přirozeně možno vymezit.

Myslitelné je i systematicky prohlédnout českou Wikipedii – např. všechny právní kategorie – a vyhledat k existujícím článkům příslušné dokumenty.

Podívejte se také na


Pokud si nevíte rady: podívejte se na nápovědu, použijte stránky Pod pramenitou lípou nebo Potřebuji pomoc – nebo se obraťe na kolegy. Radi pomůžeme.

Vaše Wikisource.