Nápověda:Převod textů z Ottova slovníku naučného: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doplnění k obrázkům
(Doplnění ke kategoriím, aktualizace)
(Doplnění k obrázkům)
## Jestliže slovník obsahuje dvě hesla po sobě se stejným titulem (např. Lichtenberg jako [[Ottův slovník naučný/Lichtenberg|zeměpisný název]] nebo [[Ottův slovník naučný/Lichtenberg Georg Christoph|příjmení]]), použijte na jednom z nich vhodný rozlišovač (např. rozšiřte titul o křestní jméno nebo doplňte [[Ottův slovník naučný/Lichtenštein (ves)|krátký popis v závorce]]).
## Jedno heslo patří na jednu stránku. Nerozdělujte jej, i když je popis dlouhý nebo obsahuje číslované body s různými významy (např. [[Ottův slovník naučný/Lichtenwald|Lichtenwald]]).
# '''Vložte zkopírované šablony''' z existující stránky (viz výše) a upravte je podle potřeby (název článku, předchozí/následující, díl a strana původního zdroje, odkaz na zdroj a Wikipedii). Platí, že dov řádku:
## „AUTOR=“ zapisujeme jméno autora ve formátu <nowiki>[[Autor:Jméno Příjmení|Jméno Příjmení]]</nowiki>. Je vhodné jej nejdříve vyhledat na http://aut.nkp.cz a zadat celé jméno ve stejné formě jako používá autoritní databáze Národní knihovny (tj. včetně případného prostředního jména). Pokud už má autor stránku na Wikipedii (zjistíte na aut.nkp.cz) nebo na Wikizdrojích, zadáváme ve stejném tvaru. U anonymních článků necháme volné.
## „LICENCE=“ je PD-old-70, pokud je autor uveden; PD-anon-70, pokud je článek anonymní.
## „WIKIPEDIA=“ zde se uvede odkaz (bez hranatých závorek) na článek o dané encyklopedii, tedy např. Ottův slovník naučný
## „WIKIPEDIA-DALŠÍ=“ nechá se volné
## „WIKIPEDIA-HESLO=“ zde se uvede odkaz na to samé heslo na Wikipedii (v hranatých závorkách), tedy „Kladivo“ pro „Kladivo“ atp.; v případě, že takové heslo dnes (v důsledku změny významu ap.) má na Wikipedii hesla dvě, lze uvést takových hesel víc
## „IMAGE=“ uvede se název souboru obrázku, který musí být nejdříve uložen na [http://commons.wikimedia.org/ Commons]. Pokud je v hesle obrázků víc, další se odkazují přímo do textu. Příklad: [[Ottův slovník naučný/Bologna|Bologna]].
## „POPISEK-IMAGE=“ uvede se popisek obrázku v infoboxu tak, jak je uveden v originále
# '''Formátování textu''', tj. použití tučného či prostrkaného písma a kurzívy, musí být shodné s původním zdrojem. Používejte šablony:
## <nowiki>{{Forma|proza}} (na začátku textu) a {{Konec formy}} (na konci)</nowiki> způsobí, že každý odstavec bude na prvním řádku odsazen a odstavce budou zarovnány do bloku. Příklad: [[Ottův slovník naučný/Lichtenstein|Lichtenstein]].

Navigační menu